Capital.ba

Prioritet efikasna borba protiv korupcije

12.03.2013. / 13:43

nsrsBANJALUKA, Jedan od prioriteta u radu Vlade Republike Srpske biće stvaranje ambijenta i unapređenje regulatornog okvira za efikasnu borbu protiv kriminala i korupcije, rekla je danas mandatar Željka Cvijanović.

„Poslati poruku da su svi biznismeni, svi političari, svi državni službenici kriminalci ili da su svi korumpirani, jednako je opasno kao i tvrditi da niko nije kriminalac ili da niko nije korumpiran. To bi bilo jednako strašno kao i reći da su svi profesori, svi ljekari, svi novinari, sve sudije ili neki drugi svi iz neke druge profesije – korumpirani“, rekla je Cvijanovićeva, podnoseći ekspoze na posebnoj sjednici Narodne skupštine Srpske.

Ona je ocijenila da politička galama ili spekulacije o bilo čijoj korumpiranosti ne rješava problem korupcije.

“Možda može pomoći da se neko okalja u političkoj areni, ali ne pomaže iskorjenjivanju ovog zla. Da bismo identifikovali i sankcionisali onog ko to jeste, a poštedjeli onog ko to nije, potrebno je stalno unapređivati zakonodavstvo i dograđivati u našim institucijama odgovarajuće mehanizme za borbu protiv korupcije. To je namjera, a i obaveza Vlade”, kaže Cvijanovićeva.

Ona je navela da su finansijski troškovi korupcije u EU u jednom istraživanju, koje je provedeno za Evropsku komisiju, procijenjeni na približno 120 milijardi evra godišnje, što je, dodala je, jednako jedan odsto BDP-a EU.

Cvijanovićeva je precizirala da su studije pokazale da se od 20 do 25 odsto vrijednosti javnih ugovora gubi zbog korupcije, a da se u zdravstvenom sektoru godišnje gubi približno 56 milijardi evra.

“Uprkos preduzetim zakonskim i političkim inicijativama, stvarni rezultati u borbi protiv korupcije širom EU i dalje su označeni kao nezadovoljavajući. Eurobarometar o korupciji, objavljen 2012. godine, pokazuje da 74 odsto građana EU i dalje korupciju smatra jednim od najvećih problema u svojoj zemlji, a skoro polovina Evropljana, njih 47 odsto smatra da se nivo korupcije u njihovoj zemlji povećao u posljednje tri godine”, istakla je Cvijanovićeva.

Ona je najavila da će Vlada Republike Srpske u narednom periodu dodatno osnažiti mehanizme borbe protiv korupcije i neće zatvarati oči pred ovim problemom.

„Borba protiv korupcije ne smije zapasti u zamku politikanstva. Vlada će imati i hrabrosti i političke volje da ukaže da lopovluku, korumpiranosti i kriminalu treba dati ime i prezime umjesto generalnih odrednica. Ali, Vlada je organ izvršne vlasti, a pravosuđe treba da utvrdi ime i prezime“, naglasila je Cvijanovićeva.

Vlada će, najavila je Cvijanovićeva, inicirati uspostavljanje antikorupcionog tima Republike Srpske po uzoru na tim stručnjaka za borbu protiv korupcije koji je uspostavila Evropska komisija, „sa zadatkom da savjetuje i daje preporuke i prijedloge novih mjera, kao i da prouči evropske prakse u oblastima identifikacije imovine stečene kriminalom, javnih nabavki, zaštite finansijskih interesa i kvaliteta finansijskih istraga, razvoja i razmjene finansijskih obavještajnih podataka, unapređenja saradnje između sudstva i policije.

„To podrazumijeva i obaveze koju je utvrdila Evropska komisija, a koja se odnosi na objavljivanje isplata u sektoru šumarstva, nafte, gasa i rudarstva, s ciljem poboljšanja transparentnosti i odgovornosti Vlade, preduzeća i poslovnih operacija u kojima se eksploatišu prirodni resursi, nafta i gas, minerali i šume, kao i u drugim oblastima od interesa“, precizirala je Cvijanovićeva.

Na osnovu toga, naglasila je ona, Vlada će koristiti iskustva i najbolje prakse iz EU prilikom izrade propisa i ugrađivati u svoje institucije mehanizme borbe protiv korupcije koje je utvrdila EU u različitim oblastima.

Cvijanovićeva je rekla da će Vlada predložiti Strategiju za borbu protiv korupcije za period 2013-2017, s ciljem sprečavanja korupcije kroz niz aktivnosti i mjera.

„To znači donošenje kvalitetnog antikoruptivnog zakonodavstva, pooštravanje kaznenih, odnosno, represivnih mjera za kažnjavanje korupcije, smanjenje korupcionog rizika putem eliminisanja koruptivnih situacija i mogućnosti funkcionerima i državnim službenicima“, navela je Cvijanovićeva.

Ona je precizirala da to podrazumijeva i edukaciju stanovništva, donošenje i provođenje antikorupcionog kodeksa za funkcionere i državne službenike, donošenje i provođenje planova institucionalnog integriteta, davanje većih ovlašćenja jedinicama i pripadnicima MUP-a u preventivnom djelovanju prema korupciji i razvoj i primjena opštih društvenih mjera i aktivnosti. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!