Capital.ba

Priliv od turizma – milijardu dolara do kraja godine

22.12.2013. / 6:50

beogradBEOGRAD, Devizni priliv po osnovu turizma u Srbiji do kraja 2013. godine mogao bi da iznosi milijardu dolara, procjene su Instituta za tržišna istraživanja (IZIT).

Devizni priliv od turizma tokom devet mjeseci ove godine iznosio je 766 miliona dolara, a povećan broj stranih turista očekuje se usljed održavanja Svjetskog prvenstva za rukometašice, koje je u toku, i tokom novogodišnjih praznika.

Turistički promet u Srbiji je, sa ostvarenih skoro 5,8 miliona noćenja od januara do oktobra, ostvario rast od 0,4 odsto u odnosu na isti lanjski period, a kako su ukazali u IZIT-u, to je primarno rezultat povećanja broja noćenja stranih tursita.

U tom periodu broj noćenja stranih turista u Srbiji iznosio je 1,7 miliona, što je rast od 9,6 odsto. Nasuprot tome, broj noćenja domaćih gostiju bio je 4,1 miliona, što je za tri odsto manje nego za deset mjeseci 2012.

Registrovano je i povećanje udjela stranih gostiju sa 27 odsto na 29,4 odsto, ali je to, kako ukazuju stručnjaci, manjim dijelom rezultat njihovog povećanog dolaska u Srbiju, a više posljedica smanjenja noćenja domaćih gostiju.

“Polazeći od činjenice da je domicilni gost niske platežne sposobnosti, onda je jasno da je u uslovima nepovoljnog ambijenta za privlačenje stranih turista teško očekivati da se popravi postojeća dinamika turističkog prometa”, navode iz IZIT-a.

Taj nepovoljan ambijent, kako je ukazano, ogleda se u lošoj saobraćajnoj infrastrukturi i nedovoljno izgrađenoj turističkoj “suprastrukturi”.

Da bi se poboljšala “krvna slika” srpskog turizma u cjelini, bitne su dvije stavke – prva, povećanje zaposlenosti i životnog standarda stanovništva, i druga, brendiranje Srbije kao turističke destinacije iz slabo vidljive u jasno vidljivu zonu na mapi turističkih destinacija.

Prvo zahtjeva reindustrijalizaciju privrede i potpunu transformaciju javnog sektora u cilju privlačenja novih investicija, a drugo ulaganja ne samo u promociju, nego i infrastrukturne projekte i jačanje javno-privatne inicijative, zaključili su u IZIT-u. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!