Capital.ba

Prihodi od indirektnih poreza u 2014. biće manji za 42 mili. KM

25.08.2014. / 17:10

projekcija naplateBANJALUKA, Odjeljenje za makroekonomsku analizu Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje BiH svoju procjenu prihoda od indirektnih poreza za 2014. godini korigovalo je naniže za 42 miliona KM ili 0,8 odsto, prenosi poslovni portal CAPITAL.ba

Korekcija naniže potiče od revizije projektovanog iznosa naplate prihoda od PDV-a, zbog pogoršanja trendova naplate i očekivanog rasta povrata u narednom periodu“, navodi OMA UIO u novoj analizi objašnjavajući da su katastrofalne poplave u maju bile povod za vanrednu reviziju projekcija prihoda od indirektnih poreza.

Iako je očekivani rast prihoda korigovan na niže, procjenjuje se da će neto naplata prihoda od indirektnih poreza za 1,9 odsto biti veća nego u 2013. godini i iznositi ukupno 4,97 milijardi KM.

Odjeljenje očekuje da će naplata prihoda od PDV-a u 2014. godini iznositi 3,14 milijarde KM, što je za 1,4% više nego u 2013. godine. Projekcija prihoda od akciza za 2014. godinu iznosi 1,3 milijardi KM, što je za 2,4 % više od ostvarenog iznosa u 2013. godini.

Najviša stopa rasta projektovana je kod akciza na pivo (zbog efekata naplate dugova iz prethodnog perioda), ali, sa obzirom na mali ponder u ukupnim akcizama, ova vrsta prihoda doprinosi apsolutnom rastu akciza svega 15,2%. Na nivou godine očekuje se rast prihoda i od akciza na naftu i bezalkoholna pića, dok se kod ostalih kategorija akciza (kafa, alkohol) zbog negativnih trendova očekuje pad naplate.

 

Rast prihoda od rezanog duvana

U prvih šest mjeseci vrijednost regularnog tržišta rezanog duvana je porasla za 29%. Indikativno je da je regularno tržište domaćeg duvana poraslo čak za 71,2%, dok se tržište uvezenog duvana smanjilo za 8,2%, navodi se u analizi OMA.

Porast evidentiran kod domaćeg duvana predstavlja gomilanje zaliha pred povećano oporezivanje rezanog duhana, ali i potencijalni izvor porezne evazije, s obzirom da je kontrolu kod prelaska na novi režim oporezivanja teško efikasno sprovesti zbog velikog broja obveznika. Evidentiran je i ogroman porast uvoza papirića za savijanje cigareta, pogotovo za mašinsku proizvodnju cigareta, što je kontradiktorno konstantnom smanjenju oporezovane domaće proizvodnje cigareta, zaključuje se u analizi Odjeljenja za makroekonomsku analizu.

Prema preliminarnom izvještaju Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) po vrstama prihoda u mjesecu maju 2014. naplaćeno je za 8,8% manje bruto prihoda od indirektnih poreza nego u istom mjesecu 2013. Kako su istovremeno isplate povrata porasle za oko 17% pad neto prihoda u maju 2014. je iznosio 13,4%. Posmatrano na nivou perioda januar – maj 2014. rast bruto prihoda od indirektnih poreza je iznosio 102,9 mil KM ili 4,5%. Međutim, zbog rasta isplata povrata od 10,2% kumulativna neto naplata prihoda je porasla za 61,1 mil KM ili za 3,2%.

 

PDV

U maju 2014. zabilježeni su negativni trendovi u naplati PDV-a. Pad neto PDV prihoda je iznosio 10,7%, kao rezultat kumulativnog efekta pada bruto naplate PDV-a od 4,4% i rasta povrata od 17%. Ipak, na nivou pet mjeseci neto naplata PDV-a se zadržala na stabilnih 3,7%, što je za 0,6 p.p. iznad aprilskih godišnjih projekcija za 2014. Može se očekivati i veći rast naplate PDV-a s obzirom da će veći dio od neusklađenih 11,5 mil KM prihoda nakon procesa usklađivanja uplata sa prijavama PDV- a biti pripisan prihodima od PDV-a.

Pozitivni trendovi u naplati PDV u prvih pet mjeseci 2014. su rezultat snažne naplate bruto prihoda kod uvoza u prva četiri mjeseca i naplate zaostalih dugova. Pad prihoda u maju je bio očekivan, zbog odloženog efekta povrata PDV-a koji potiče iz uvoza sirovina koje se koriste za proizvodnju za izvoz1 i uvoza opreme za investicije2. Primjetan je silazni trend kumulativne naplate PDV-a na uvoz, koji je rezultat pada uvoza u posljednja dva mjeseca.

CAPITAL: Siniša Vukelić

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!