Capital.ba

Previranja na međunarodnom finansijskom tržištu imala indirektni uticaj na JI Evropu

03.10.2008. / 16:24

SARAJEVO, Previranja na međunarodnim finansijskim tržištima, koja su počela 2007. godine i intenzivirana posljednjih mjeseci, nisu imali direktan, već indirektan i ograničen uticaj na ekonomije zemalja jugoistočne Evrope, zaključili su danas guverneri centralnih banaka jugoistične Evrope tokom sastanka tijela zaduženih za bankarsku supreviziju u Sofiji.

U saopštenju Centralne banke /CB/ BiH navodi se da je tokom sastanka u Sofiji istaknuto da banke u regionu trenutno nisu direktno izložene tržištima koja su pod pritiskom.

U svjetlu dinamičnog kreditnog rasta koji je primijećen u zemljama regiona, tijela za superviziju banaka pažljivo prate likvidnost komercijalnih banaka i kreditni razvoj, kako bi osigurala kvalitet kreditnog porfolija banaka i finansijsku stabilnost.

U saopštenju se navodi da je takođe važno ojačati reformu fiskalne politike, politike prihoda i strukturalnu reformu u mnogim zemljama regiona u pogledu obuzdavanja inflatornih pritisaka i debalansa tekućeg računa.

Ovo je treći po redu sastanak tijela zemalja jugoistočne Evrope zaduženih za bankarsku superviziju kojem su, na poziv guvernera Narodne banke Bugarske Ivana Iskrova, prisustvovali guverneri centralnih banaka Albanije, BiH, Kipra, Makedonije, Grčke, Crne Gore, Rumunije, Srbije te direktori agencija za bankarstvo Federacije BiH i Republike Srpske.

Sljedeći sastanak trebalo bi da bude održan u septembru 2009. godine u Rumuniji, napominje se u saopštenju CB BiH.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!