Capital.ba

Presuda Ukio banka-FG „Birač“ za četiri mjeseca

13.12.2016. / 16:17

– Ukio banka traži da im se prizna 155 miliona KM potraživanja od „Birča“
– Presuda u aprilu 2017. godine
– „Birač“ pred sudom u Litvaniji izgubio spor sa Ukio bankom

BIJELJINA, Konačna presuda u sudskom sporu između litvanske „Ukio banke“ i Fabrike glinice „Birač“ u stečaju biće donesena u roku od četiri mjeseca, preciznije 24. aprila 2017. godine, odlučila je sudija Okružnog privrednog suda u Bijeljini Božana Gužvić.

Rukovodeći se složenošću ovog predmeta i istakavši da su sve faze glavne rasprave danas okončane, Gužvić je rekla da će kao predsjednik ovog suda o prekoračenju za donošenje presude obavijestiti predsjednika Višeg privrednog suda u Banjaluci, prenosi portal CAPITAL.ba.

Litvanska Ukio banka u ovom sudskom postupku traži da sud utvrdi osnovanost njenih potraživanja od FG „Birač“ u stečaju, u iznosu od 155 miliona KM. Litvanska banka je u svom tužbenom zahtjevu insistirala na tome da bude razlučni povjerilac, što bi joj omogućilo odvojeno namirenje iz imovine kao stečajnog dužnika.

Sajić: „Birač“ garantovao za obaveze svoje kćerke firme

Punomoćnik Ukio banke Aleksandar Sajić izjavio je nakon danas okončane glavne rasprave da je ovaj sudski postupak pokrenut nakon što je sredinom 2013. godine stečajni upravnik „BiračA“ Lazo Đurđević odbio kao neosnovano potraživanje Ukio banke od 155 miliona maraka.

„Ukio banka je zadovoljna načinom na koji je vođen ovaj postupak“, izjavio je Sajić i dodao da samatra da su dokazali i osnov i visinu potraživanja na osnovu kredita za koje je „Birač“ sa svojim kćerkama kompanijama preuzela obavezu i jemstvo.

Sajić je istakao da je stečajni upravnik pokušao poništiti veliki broj ugovora na kojima se zasniva i potraživanje Ukio banke u ovom sporu. On je podsjetio da je „Birač“ pravosnažno izgubila ovaj spor u Litvaniji odlukom drugostepenog litvanskog suda.

„Za nas je potpuno nebitno to što „Birač“ nije koristio sporne kredite. „Birač“ je garantovao za obaveze svoje kćerke firme. Nije ni prvi ni zadnji slučaj da jemac vraća dug koji nije on koristio“, kazao je Sajić.

Sajić je naglasio da je sve bilo u skladu sa zakonom, jer je FG „Birač“ bila privatna kompanija u kojoj su sve odluke za sve pravne poslove donošene na Skupštini akcionara, te da niko od akcionara nije koristio svoje pravo da ne bude saglasan sa donošenjem tih odluka.

On je podsjetio da je privatna kompanija otišla u stečaj, a ne državna firma, kako to neko želi predstaviti u javnosti.

Kojić: Ne postoji nikakva novčana obaveza „Birča“ prema Ukio banci

Punomoćnik tužene Fabrike glinice „Birač“, advokat Risto Kojić izjavio je da je zadovoljan današnjim tokom sudskog postupka, kao i ishodom dokaznog postupka.

„Očekujem da će sud utvrditi da ne postoji nikakva novčana obaveza „Birča“ prema Ukio banci, jer Fabrika glinice nije primila nikakav novac od Ukio banke, ni na koji način nije pristupila dugu drugih firmi, niti je preuzela dug drugih preduzeća“, izjavio je Kojić, naglasivši da se u ovom sporu pokušava zamijeniti teza, odnosno ugovor o zalogu tretirati kao ugovor o jemstvu.

On je naglasio da je riječ o potpuno različitim pravnim institutima koji se ne mogu miješati.

„Istina je da je „Birač“ zaključio ugovor o zalozi, a to znači da je dozvolio da se na njegovoj imovini izvrši realizacija naplate nečijeg tuđeg duga, ali nikada nije preuzeo obavezu da će skupa sa glavnim dužnikom odgovarati za bilo kakav dug“, rekao je Kojić.

Kojić je izjavio da je to proisteklo iz svih dokaza u ovom postupku, istakavši da očekuje da će sud savjesno ocijeniti sve dokaze i da će doći do zaključka da tužbeni zahtjev Ukio banke nije osnovan.
Kojić je naveo da sudski vještak nije ustanovio ni ukupan dug, niti to da su krediti isplaćivani trećim licima.

„Sve sam naveo i sve sam obrazložio. To su rezultati detaljne analize nalaza i mišljenja vještaka. Konačno smo se uvjerili da i vještak priznaje činjenicu da su isplate prema ugovorima o kreditu vršene prema trećim licima, bez posebnih naloga, bez posebnih dokumenata i bez ikakvog pravnog osnova“, rekao je on.

Kojić je izjavio da ostaje kod tvrdnje da je novac izvlačen iz RS, te da će se to dokazati u parnicama kada se bude raspravljalo o punovažnosti ugovora o zalogama, o čemu se vode posebne parnice.

„Tužbe po toj pravnoj stvari su podnesene u 2014. i 2015. godini, čak dvije tužbe i u 2016. godini“, kazao je Kojić.

CAPITAL: Lj. Lj.

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Presuda Ukio banka-FG „Birač“ za četiri mjeseca

    1. nema zakona

      Da je pravne države Goci Pavlovic i Zoran Stevanović bi davno bili procesuirani za svoja nedjela.

    2. Radenko

      Svi relevantni iz republičkog vrha bi što skorije trebali da posjete Aluminu, da malo bolje upoznaju tu ekipu koja je fabriku podigla na noge. Možda se napokon shvati o kakvom se potencijalu radi i šta još može da se napravi. Najveća greška će biti ako se zanemare njihova mišljenja i fabrika se prepusti nekome ko nije iz ove branše, ko gleda samo sebe i kratkoročno.
      Dalje, mora se voditi računa i o kredibilitetu ljudi koji će kasnije predstavljati fabriku. Ako se nekome sa strane čini da je lako vodiiti “Aluminine” proizvodne procese, obezbjediti kvalitet i kapacitet, zadržati zahtjevne inostrane kupce koji hoće dugoročnu stabilnost i sigurnost, onda takvo mišljenje nema osnova i zasnovano je na neznanju. Ne treba dozvoliti da nečije neznanje i bezubrazluk ponovo pokopaju jedan ovakav privredni biser.

    3. Petar I

      Država nesmije dozvoliti da Alumina ode u ruke u koje netreba. Presuda suda će pokazati šta država misli o stranim lopovima.

    4. Zv

      Zoran Debeli i Goci iz Foce se namjeračili da otmu fabriku

    5. RadePetrovic

      Jadna je drzava u kojoj država ne misli o gradjanima i jedva čeka i trči da proda gigante, ološi i lopovi domaći prodadoše sve strancima.