Capital.ba

Prehrambeni artikli u BiH skuplji nego u EU

13.07.2008. / 8:00

BANJALUKA, Tržište robe i usluga u BiH jedno je od najneuređenijih ne samo u regionu, već i u Evropi, a prehrambeni artikli su, zbog monopola i raznih lobija koji diktiraju cijene, skuplji su nego u državama EU, tvrdi sekretar Udruženja za zaštitu interesa potrošača BiH Mensud Lakota.

On je rekao da su kod svake nove nabavke robe u BiH proizvodi skuplji od dva do pet feninga.

“Ljudi u svakodnevnim kupovinama ni ne primjećuju ova poskupljenja, ali mi koji analiziramo troškove došli smo do egzaktnih podataka”, rekao je Lakota.

On ističe da je zbog stalnih poskupljenja gotovo nemoguće izračunati koliko novca mjesečno treba izdvojiti za potrošačku korpu, te da vlasti BiH veoma malo rade po pitanju uređenja tržišta, suzbijanja rasta cijena i pomoći najugroženijim kategorijama.

Prema njegovim riječima, robne rezerve i socijalni programi su dva mehanizma entitetski vlasti koja bi trebalo da bude primjenjena kada je u pitanju pomoć najugroženijim kategorijama stanovništva.

Lakota je rekao da su vlasti morale intervenisati posebno kada je riječ o osnovnim prehrambenim artiklima na tržištu iz robnih rezervi, tako da trgovci ne bi morali svakodnevno da povećavaju cijene, kao i da bi socijalni programi za ugrožene kategorije morali da pretrpe ogromne promjene.

On ističe da je najveći problem na tržištu nedostatak nadzora, navodeći da BiH nema državnu strategiju kod uvoza različitih proizvoda i da se uvoze mnogi proizvodi sumnjivog kvaliteta.

“Kada je hrana u pitanju, slobodno mogu reći, da jedemo veoma sumnjivu hranu, koja nije mogla da zadovolji kriterijume u nekim evropskim zemljama. To je obično genetski modifikovana ili hrana kojoj je sigurno odavno prošao rok, koja je negdje bila uskladištena, čuvana pod određenom temperaturom”, rekao je Lakota.

On je istakao da je domaći proizvod mnogo kvalitetniji i bolji za ishranu od uvoznih, a to se posebno odnosi na sezonske, odnosno proizvode koji se nude na pijacama. Nezavisne N.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!