Capital.ba

Preduzetništvu u RS potreban sistemski pristup

20.06.2013. / 16:11

porodicne firmeBANJALUKA, Krajnji je trenutak da se počne sistematski pristupati preduzetništvu u Republici Srpskoj, poručili su danas učesnici okruglog stola o porodičnim firmama u RS koji je organizovao Centar za edukaciju „Pro Educa“ iz Banjaluke.

Privrednici, stručnjaci i predstavnici strukovnih udruženja razgovarali su i o položaju porodičnih preduzeća u Republici Srpskoj, perspektivama razvoja porodičnih firmi, upravljanju porodičnim firmama u vrijeme krize, te o značaju stalne edukacije kadrova porodičnih kompanija.

Porodični biznis je izuzetno važna oblast u svim svjetskim ekonomijama i tema kojoj se pristupa vrlo ozbiljno. U našim uslovima, porodičnim kompanijama do sada, nažalost, nije data adekvatna pažnja, i nije u potpunosti shvaćen značaj koji porodične firme imaju za ekonomiju RS i BiH jer nova zapošljavanja mogu ostvariti samo porodične kompanije“, smatra Dragan Močević, autor projekta „Porodične firme u Republici Srpskoj“.

Svi oblici preduzetništva neophodni su privredi Republike Srpske zbog malog BDP i malog tržišta, smatra Goran Račić, predsjednik Područne privredne komore Banjaluka.

Nama su potrebna dugoročna rješenja koja će uspjeti da obezbijede poboljšanje privrednog ambijenta, nove investicije i rasterećenje privrede“, rekao je Račić.

Učesnici smatraju da je neophodno sistematski mijenjati i obrazovni sistem kako bi obrazovni program pratio realne potrebe društva, kako bi se obrazovali sposobni menadžeri, voljni da se upuste u rizike poslovanja u realnom sektoru. Neophodna je i veća podrška medija promicanju pozitivnih primjera preduzetništva, i promjeni slike javnosti o vlasnicima porodičnih preduzeća.

Jedino porodična preduzeća imaju mogućnost da ostvare nova zapošljavanja i dugoročno obezbijede rast BDP. U državnim kompanijama ljudi na vodećim pozicijama izbjegavaju odgovornost i donošenje odluka, jer čuvaju svoj posao koji mogu da izgube samo ukoliko naprave grešku. U porodičnim preduzećima morate donositi odluk preduzeće iz svake krize izašlo jače i stabilnije“, smatra Robert Ličen, stručnjak za krizni menadžment iz Slovenije.

Na skupu je premijerno prikazan i dokumentarni film „Porodične firme- stub razvoja ekonomije“ koji je snimljen tokom održavanja Poslovnog foruma, koji je uz učešće više od 200 privrednika , stručnjaka i predstavnika vlasti organizovan 15. maja u Banjaluci.

Više informacija o projektu možete naći na www.porodicnefirme.com

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Preduzetništvu u RS potreban sistemski pristup

    1. lemi

      …enter na laptopu, projektor na stolu, grafikoni levo desno da ih urabim na foru, da obecam cuda muda da ce prodaja da skoci da se iserem kao foka i sve to lepo srocim a onda svi do restorana tri sesira ima dana da uz zvuke tamburasa zacini se sana da se bacimo na salu ja sam s kelnerom u talu klijent placa fakturom pa nadrkavamo racun a onda vizitku vadim da pozovem satro taksi dok ne znaju gde su jos nesto da se lapi

    2. Mil

      Jasno,vlasnici porodičnih firmi vrlo oprezno i odgovorno upravljaju istim ,uz stalno vlastito usavršavanje kao i usavršavanje kadrova zaposlenih u istim.Normalno,čuvaju kapital.E ,al drugi je par rukavica što je kod velikog broja porodičnih firmi osnivački kapital stečen pljačkom državnog kapitala.Zamislite da su ti isti vlasnici a bivši (ministri,direktori rukovodioci državnih firmi ,inspektori)na isti način rukovodili državnim kapitalom .Dobro,porjeklo kapitala nije bitno za razvoj porodičnih firmi ,jer prema preporukam učesnika seminara najvažnije je razvijati ,zapošljavati ,pratiti kretanja u okruženju i što prije zaboraviti ko je i kako došao do prvog mil. Hm možda nam se ni zdravstveni sistem ne bi raspadao da su direktori u zdravstvu ili kuvarice u bolničkim kuhinjama vodili te instituciju na način kako to rade u svojim porodičnim firmama.