Capital.ba

Preduzeće “Premijer” odbija poslovne ponude jer nema dovoljno obučenih radnika

23.03.2016. / 16:07

2DOBOJ, Dobojsko tekstilno preduzeće “Premijer” prisiljeno je da odbija ponude inostranih partnera za saradnju jer na domaćem tržištu ne može da nađe odgovarajuću kvalifikovanu radnu snagu, izjavila je vlasnik ovog preduzeća Rankica Panić.

Panićeva je navela da je ovo tekstilno preduzeće prepoznatljivo na zahtjevnom evropskom tržištu, ali da zbog manjka kvalifikovane radne snage nije u prilici da razvije vlastiti brend, već ugovara “lon poslove” sa inostranim partnerima.

Prema njenim riječima, “Premijer” je spreman da snosi troškove za praksu i da obezbijedi stipendije za studente tekstilnog profila.

“Kontaktirala sam i Tehnološki fakultet u Banjaluci i tražila preporuku za studente završnih godina. Javila se jedna djevojka iz Mrkonjić Grada koja će, ako bude zainteresovana, naći svoje mjesto u ovom preduzeću”, kaže Panićeva.

Ona je istakla da je prisiljena da angažuje radnike različitih profila zanimanja i da ih o vlastitom trošku obuči i prekvalifikuje, što je dugotrajan i skup proces.

Panićeva je napomenula da je u saradnji sa lokalnom zajednicom 2014. godine pokrenula inicijativu, koja je odobrena i od resornog ministarstva, da u okviru Srednjoškolskog centra u Doboju bude formirano jedno odjeljenje tekstilaca.

“Program, nažalost, nije zaživio zbog slabog odziva – svega devet prijavljenih, kao i zbog posljedica poplava iz te godine”, objasnila je Panićeva.

Tekstilno preduzeće “Premijer” prošle godine je uspješno poslovalo zahvaljujući ugovorima koji su povezali proljećni i jesenji program. Za ovu godinu ima u planu da oformi liniju modnih košulja za evropsko tržište, kao vlastiti brend i “lon posao”.

Ovo preduzeće trenutno zapošljava 76 radnika, ali prostorni kapacitet, opstanak na tržištu, isplativost i interesovanje inostranih kupaca zahtijeva angažovanje najmanje 300 radnika.

Panićeva kaže da se posao može obezbijediti s obzirom na to da BiH, osim evropskim, postaje interesantna i partnerima iz Moldavije, Kine, Ukrajina i Turske.

“Stabilnost poslovanja zavisi od pronalaska partnera spremnog da uspostavi saradnju na duži period, što pored kvalitetnih proizvodnih programa traži i veće angažovanje Spoljnotrgovinske komore BiH”, istakla je Panićeva.

Ovo dobojsko preduzeće u maju 2014. godine, kada je rijeka Bosna potpuno potopila grad, pretrpjelo je štetu od oko milion i po KM. Posljedice i danas saniraju. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!