Capital.ba

Predstavnički dom BiH: Uvesti red u dodjelu i trošenje grantova

18.01.2017. / 14:49

SARAJEVO, Poslanici u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH stava su da treba uvesti više reda u podjelu i kontrolu trošenja grant sredstava koje dodjeljuju institucije BiH.

Predstavnički dom razmotrio je danas izvještaj Kancelarije za reviziju institucija BiH o izvršenoj reviziji učinka o temi upravljanje grantovima u institucijama BiH.

Revizijom učinka utvrđeno je da je sistem dodjele grantova neefikasan, da postoje problemi u planiranju i procedurama njihove dodjele, ali i u izvještavanju o utrošku grantova i ciljevima postignutim ovim sredstvima.

Institucije BiH od 2014. godine do kraja septembra prošle godine dodijelile su, uglavnom neprofitnim organizacijama, više od 66 miliona KM nepovratnih, grant sredstava.

Kancelarija za reviziju dala je 11 preporuka kako bi se poboljšale procedure dodjele i kontrole grant sredstava.

Član Komisije i poslanik A-SDA u Predstavničkom domu Jasmin Emrić u raspravi o izvještaju rekao je da je izvještaj objektivan i da se u njemu se vide slabosti i nepravilnosti u podjeli grantova.

On je posebno istakao da se grant sredstva selektivno i netransparentno troše, što je postalo ustaljena praksa ne samo na nivou BiH nego i na drugim nivoima.

“Grantovi predstavljaju dio budžeta kojim raspolažu oni koji čine većinu u vlasti”, zaključio je Emrić.

Poslanik HDZ BiH Predrag Kožul smatra da parlament u budućnosti treba da posveti dodatnu pažnju kada je u pitanju realizacija preporuka Kancelarije za reviziju institucija BiH.

“Potrebno je održati tematsku sjednicu o tome na koji način pratiti ove revizije učinka”, Kožulov je stav.

Maja Gasal-Vražalica iz DF-a ocijenila je da su sankcije najefikasnije, ali da parlament i bez njih ima dovoljno mehanizama kada je riječ o kontroli trošenja javnih sredstava i provođenju preporuka revizije.

Predstavnički dom prethodno je obavio raspravu o Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o upravi, čiji je predlagač poslanik SBB-a Damir Arnaut.

Arnaut predlaže da se organi uprave koji ne postupe po zahtjevu Parlamentarne skupštine BiH, uključujući odgovore na pitanja poslanika i delegata, novčano kazne od 150 do 500 KM.

Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma podržala je ustavni osnov za ovaj zakon, ali ne i njegove principe.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!