Capital.ba

Predstavljene kompanije koje su uspješno uložile novac EU

28.10.2021. / 16:17

ČELINAC – U Čelincu su danas promovisane uspješno realizovane investicije kompanija koje su koristile sredstva iz projekta “EU za biznis”, koji finansira EU u BiH, a u okviru kojeg UNDP provodi aktivnosti u sektoru poljoprivrede i prehrane, te ruralnog razvoja.

EU za biznis

Foto: Srna

Na imanju vinarije “Jungić” predstavilo se šest kompanija koje su dobile grant sredstva u okviru ovog projekta: Vinarija “Jungić” iz Čelinca u sektoru vinarstva, “Vimar” iz Visokog u sektor mesne industrije, Eko sir “Puđa” iz Livna u sektoru mljekarstva, “Farmavit” iz Ljubinja u sektoru povrća, “Poljorad” u sektoru mljekarstva, te “Trivas” iz Prnjavora u sektoru mesne industrije.

Šef Kooperacija Delegacije EU u BiH Stefano Elero rekao je da su u okviru ovog projekta podržane 82 kompanije u BiH i da je podrška privatnim poslovanjima, odnosno privatnim biznisima, jedan od osnovnih ciljeva projekta.

“Do sada smo investirali 3,6 miliona evra u poboljšanje konkurentnosti i razvoja firmi, a posebnu pažnju posvetili smo otvaranju novih radnih mjesta, inovacijama i zapošljavanju žena. Najvažnije je povećati konkurentnost posebno u smislu inovacija i modernizacije poljoprivredno-prehrambenog sektora, zadržati zaposlenost i povećati udio na tržištu”, naglasio je Elero.

Prema njegovim riječima, inovacije i digitalizacija su nešto sa čim se suočio poslovni sektor posebno u periodu pandemije i poslije toga, tako da je jako važno da se usluge mogu kreirati prema potrebama kupaca, kao i da se do tih kupaca može doći putem interneta i trgovine.

“Podrška ovim inovacijama i ozelenjavanje proizvodnih procesa jeste upravo nova zelena agenda koja je usvojena za zapadni Balkan. Nadamo se da će vlasti podržati ove procese donošenjem neophodnih reformi za bolju organizaciju privatnog sektora, kako bi oni mogli da iskoriste sve mogućnosti na domaćem i međunarodnom tržištu”, zaključio je Elero.

Menadžer projekta “EU za biznis” Ismar Ćeremida istakao je da su su ovakvi projekti važni za privredu BiH, pogotovo za sektor poljoprivrede i prehrambene industrije, koja je na neki način zapostavljena, iako je važna za ekonomiju BiH i doprinosi sa sedam procenata ukupnom BDP-u.

“Sva preduzeća koja su podržana ovim projektom povećala su zaposlenost. Zapošljavanje je primarno, ali je važno da se pojača konkurentnost preduzeća koja će potražnjom i poboljšanjem kvaliteta svojih proizvoda imati potrebu da zaposle nove ljude dugoročno”, poručio je Ćeramida.

On je dodao da je ovo dugoročna razvojna strategija unutar privatnog sektora, koji će jačanjem svoje konkurentnosti omogućiti ljudima da budu zaposleni, da imaju što kvalitetnija radna mjesta, da imaju dobre uslove rada i da ne napuštaju državu, da ostaju ovdje i grade svoju budućnost.

Osim promocije uspješno realizovanih investicija korisnika ovog projekta, danas je u Čelincu organizovana i prezentacija o temi “Značaju modernizacije prerađivačkih kapaciteta u poljoprivredno-prehrambenom sektoru – izazovi i perspektive”. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!