Capital.ba

“Prebijeno” svega 10,4 miliona KM

24.02.2022. / 10:24

BANJALUKA – Privrednici i javni sektor u Republici Srpskoj kompenzovali su svega 10,4 miliona maraka obaveza i potraživanja u prvoj ovogodišnjoj multilateralnoj kompenzaciji.

multilateralna kompenzacija

Foto: Capital

Prema preliminarnim rezultatima objavljenim na internet stranici Banjalučke berze, vidljivo je da je na kompenzaciji održanoj 22. februara postignut mršav rezultat.

Lošiji rezultat postignut je samo u četvrtoj kompenzaciji 2020. godine kada je “prebijeno” svega nešto više od devet miliona maraka obaveza i potraživanja.

„Obaveze i potraživanja kompenzovalo je 376 učesnika, a svi oni do 15 časova mogu ispravljati preliminarne izvještaje, nakon čega će dobiti konačne izvještaje o multilateralnoj kompenzaciji“, navedeno je na stranici Banjalučke berze.

Poređenja radi, na posljednjoj prošlogodišnjoj kompenzaciji bilo je 489 učesnika. Među učesnicima su i područne privredne komore, lokalne zajednice, domovi zdravlja i komunalna preduzeća.

Član Udruženja ekonomista RS SWOT Marko Đogo rekao je da ne iznenađuje to što se godinama smanjuje broj učesnika kompenzacije, kao i kompenzovani iznosi.

„Multilateralna kompenzacija jeste dobro zamišljen sistem, kako za privredu tako i za javni sektor, da se neke stvari raščiste. Logično je da je na početku bilo najviše učesnika i da su iznosi bili veći. Protokom vremena smanjio se broj onih koji imaju neizmirene obaveze i potraživanja. Smatram da se kompanije trude da nemaju prevelika kašnjenja kako ne bi plaćali penale“, rekao je Đogo.

Sistem multilateralne kompenzacije zasnovan je na prijavljivanju obaveza i potraživanja, a iako je to zakonska obaveza mnogi subjekti i dalje izbjegavaju da prijave obaveze čime su umanjeni i efekti prebijanja dugova. Od kada je održana prva kompenzacija, ukupno je kompenzovano više od milijardu maraka obaveza i potraživanja.

Najbolji godišnji rezultat postignut je 2017. godine, kada su se privrednici i javni sektor rasteretili za nešto više od 195 miliona maraka, dok je najlošiji rezultat ostvaren lani kada je “prebijeno” 94,5 miliona maraka. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!