Capital.ba

Poziv investitorima da ulažu u Srpsku

08.06.2015. / 16:16

dodik1BEOGRAD, Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas u Beogradu da je Srpska faktor stabilnosti, čije je opredjeljenje da bude integrisani dio EU neupitno, te pozvao investitore da ulažu u Republiku Srpsku, u čijoj će Vladi naći pouzdanog partnera spremnog da radi na poboljšanju uslova za investiranje.

Dodik je na 15. Ekonomskom samitu Srbije, koji je otvorio prvi potpredsjednik Vlade Srbije Ivica Dačić, rekao da je regionalna saradnja osnova svake saradnje i da niko ne može da egzistira i razvija svoju ekonomiju zatvoren u svoje unutrašnje granice.

On je istakao da danas svi projekti imaju značaj zbog regionalnog aspekta i ocijenio da region mora da bude politički stabilan da bi se osigurao ekonomski razvoj.

“Mislim da to i jeste. Spekulativni pokušaji da se region prikaže kao nestabilan ne prolaze, jer to zaista nije činjenica. Nedavni događaji u Makedoniji, koji su naveli druge da zaključuju da u nekim drugim dijelovima regiona postoji opasnost, prošli su tako što to ne može da bude održivo”, rekao je Dodik.

On je poručio da je Republika Srpska u ekonomskom smislu entitet koji može da suvereno odlučuje o svim elementima ekonomskog života i objasnio da je “u njenom vlasništvu” donošenje zakona koji regulišu osnovne elemente tržišnog razvoja i finansija.

Dodik je napomenuo da Srpska danas, ne samo da korespondira sa regionom, nego i nastoji da, imajući u vidu svoj specifičan položaj, bude i lider u nekim pitanjima.

Predsjednik Srpske podsjetio je da se u Republici godinama provodi takozvana “giljotina propisa” i istakao da se danas može ponosno reći da u Srpskoj postoji jednošalterski sistem registracije, koji omogućava svakome ko želi da registruje firmu da to učini najviše u roku od tri dana, na jednom mjestu.

Dodik je naglasio da se, zbog negativne konotacije samog aspekta BiH, u vezi sa Srpskom pomalo neopravdano zanemaruju prednosti koje ona ima.

“Mi imamo stabilne institucije sistema koje besprekorno funkcionišu i ne izazivaju krizu, možemo da sa investitorima pregovaramo o svakoj vrsti projekta i budemo partneri, i čak da kreiramo izmjene zakonskih propisa koje bi išle ka tome da postojeći sistem učine što je moguće više stimulativnim”, rekao je Dodik.

On je istakao da je u Republici Srpskoj u posljednjih devet godina BDP porastao šest puta nominalno i realno. “Osim stabilne valute, stimulativna je i činjenica da Srpska ima jednu od najnižih jedinstvenih stopa PDV-a, porez na profit u Republici Srpskoj je 10 odsto, a vaša ulaganja su zaštićena i dodatno osigurana nadležnim državnim agencijama”, rekao je Dodik.

On je objasnio da je Srpska, imajući u vidu njenu veličinu i značaj, jedno od, možda, najvećih gradilišta u regionu.

“Mi završavamo autoput od Doboja do Banjaluke u dužini od 70 kilometara, koji je dio kriridora kojim želimo centralnim dijelom Republike Srpske da dođemo do granice sa Srbijom. Tako što ćemo od Doboja koristiti regionalni koridor Pet ce, a od Šamca pa do Bijeljine kasnije vlastitim sredstvima graditi koridor koji će nas dovesti do granice Srbije”, rekao je Dodik.

On je ocijenio da je to veoma važno u razvojnom smislu jer će to omogućiti da se Republika Srpska snažnije integriše sa privredom Srbije, ističući da je to prirodno i da to treba da se uradi.

“Za dvije godine biće završeno 70 kilometara tog autoputa. Evropska investiciona banka /EIB/ je obezbijedila kredit, a na međunarodnom tenderu je pobijedila naša kompanija. Prije nekoliko godina izgradili smo autoput od Gradiške do Banjaluke u dužini od 49 kilometara, koji danas funkcioniše”, istakao je Dodik.

On je ukazao na to da je problem što se kasni sa realizacijom zbog toga što se ne realizuje dogovor sa Hrvatskom, koja, kako je ocijenio, želi da iskoristi momenat ulaska u EU i trošak izgradnje prebaci na evropske fondove, da ne bi koristila vlastita sredstva.

Kada je riječ o drugim investicijama, Dodik je najavio da će se kasnije ove godine pustiti u sistem Termoelektrana /TE/ u Stanarima snage 300 megavata.

On je dodao da je TE Stanari izgradila EFT kompanija, a Srpska je asistirala svim svojim potencijalima u izvršnim strukturama vlasti, omogućavajući i razvijajući samu sebe i pripremajući se za realizaciju energetskih potencijala.

“U Srpskoj razgovaramo o razvoju novih energetskih potencijala, prije svega hidroelektrane na sistemu Gornji horizonti, gdje treba da se grade četiri hidroelektrane, na Drini – kako u dijelu koji dijelimo sa Srbijom, tako i u dijelu koji protiče samo kroz Srpsku, i predstavlja ogroman energetski potencijal”, rekao je Dodik.

On je naveo da do sada u Srpskoj postoji instalisanih oko 1.400 megavata, a da potencijali u termoenergetskom smislu prelaze 4.000 megavata, što znači da u Republici Srpskoj ima značajnih uslova za investiranje.

On je ukazao i da je Republika Srpska uprkos prošlogodišnjim poplavama, usljed kojih je imala štetu u iznosu jednog godišnjeg budžeta Republike, uspjela da očuva BDP, što je bilo ravno podvigu.

“Reagovali smo na štete kroz emisije vaučera i svakom pojedincu kome je bio ugroženo stanovanje doznačili bespovratno 2.500 evra. Time smo podstakli domaću proizvodnju prije svega namještaja i trgovinu”, rekao je Dodik.

On je najavio da će u narednih mjesec dana u parlamentu biti usvojene zakonske odredbe koje će omogućiti da nerezidenti mogu da plaćaju sa određenim poreskim olakšicama.

“To znači da kupovinom određene nekretnine možete da prijavite sve svoje prihode bilo gdje, gdje i BiH ima sistem vezan za duplo oporezivanje, i najveći iznos za plaćanje tog poreza biće 400.000 evra, ako se steknu uslovi”, rekao je Dodik, ocijenivši da je to novina u regionu i da će omogućiti da se privuku novi investitori.

Prema njegovim riječima, Srpska sebe vidi kao dio evropske zajednice.

“Osnovni politički problem u tome jeste činjenica da Srpska u svemu onome što su evropska pitanja ima nadležnosti preko 80 odsto. A politički procesi u BiH traže da se to mjesto odlučivanja premjesti. Mi to, naravno, ne dozvoljavamo, želimo da budemo vidljivi u tome i sva galama koju čujete s te strane isključivo je vezana za to. Naše opredjeljenje da budemo integrisani dio EU apsolutno je neupitno”, rekao je Dodik.

Dodik je napomenuo da će stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, zbog toga što “nije dobro ispregovaran”, donijeti pad prihoda u prvih nekoliko mjeseci i troškove od oko milijardu KM, ali smatra da Republika Srpska ima rješenje.

“Mi želimo i hoćemo da budemo integrisani dio, ali ono što imamo u našoj nadležnosti – želimo da budemo vidljivi u tom procesu. Naša saradnja sa nekim drugim potencijalnim investitorima i zemljama apsolutno se ne dovodi u pitanje određene političke konotacije”, rekao je Dodik.

Dodik je istakao da Srpska ne želi da bude dio nastojanja da daje podršku različitim projektima sankcija, prije svega, prema Ruskoj Federaciji, ističući da je Ruska Federacija značajan investitor u Srpskoj.

Napomenuo je da je Rusija prije nekoliko godina kupila rafineriju nafte, koja uspješno radi i rekonstruiše se, te da Srpska ne želi da izgubi takvog potencijalnog investitora.

“Smatramo da ta velika igra koja se igra apsolutno ne bi trebalo da utiče na nas. Ogromne prednosti su u toj saradnji”, rekao je Dodik.

Ocijenivši i da Srbija ima jednu od nastabilnijih vlada u regionu, Dodik je rekao da je to sigurno garancija da Srbija može i treba da bude lider u ekonomskom razvoju.

On je dodao da zbog toga Vlada Republike Srpske podržava svaki napor i smatra integrisanim dijelom ekonomske projekte koje Srbija razvija. “Razgovaramo sa Srbijom na bazi zajedničkih nastupa i projekata što se tiče energetike”, podsjetio je Dodik.

On je naglasio da će u tom pogledu Srpska imati značajniju ponudu koja bi mogla da bude primijećena od velikih investitora.

“U svakom slučaju, pozivamo vas da posjetite Srpsku, jer to nije daleko. Ako se uputite autoputem odavde stići ćete prije u Banjaluku nego što dođete u Čačak. Nismo daleko i u tom pogledu dobrodošli svi oni koji imaju želju da sarađuju sa nama”, poručio je Dodik učesnicima samita. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!