Capital.ba

Pozajmili 700 miliona evra samo za goli život

07.08.2014. / 7:15

slikaBEOGRAD, Za kredite koje subvencioniše država vlada veliko interesovanje preduzeća, tako da su banke u Srbiji zatrpane zahtjevima. 

Prema nezvaničnim podacima u protekla dva mjeseca više od 11.000 firmi je podnijelo zahtjeve u vrijednosti od oko 700 miliona evra. Inače, u ovoj godini je izdvojeno 60 miliona evra za dotiranje, a banke će odobriti zajmove u visini od 1,2 milijarde evra povoljnih kredita.

Komercijalna banka je počela u junu, odmah po usvajanju uredbe sa realizacijom subvencionisanih kredita i zaključno sa 1. avgustom je primila 1.746 zahteva, u ukupnom iznosu od 10.234 milijarde dinara. Ukupno je odobren 1.501 zahtjev, u ukupnom iznosu od 8.561 milijarda dinara. Isplaćeno je 1.415 kredita, u ukupnom iznosu od 7.864 dinara.
– Interesovanje firmi je izuzetno veliko, krediti su najpovoljniji na tržištu i zahvaljujući subvencijama Vlade Republike Srbije, kamata za kredite sa rokom otplate do 18 mjeseci iznosi samo 5,45 odsto na godišnjem nivou, što je mnogo povoljnije u odnosu na tržišne uslove koji su vladali prije početka odobravanja subvencionisanih kredita – kaže Bojan Kordić, izvršni direktor za poslove sa privredom u Komercijalnoj banci.
Banka Inteza bilježi izuzetno interesovanje privrednika za subvencionisane kredite za likvidnost i trajna obrtna sredstva. Banka je primila blizu 3.700 zahtjeva za ovaj model kredita, a veliko interesovanje pokazuju kako klijenti iz segmenta malog biznisa, tako i predstavnici korporativnog sektora. Ukupan iznos realizovanih subvencionisanih kredita za likvidnost i trajna obrtna sredstva u Intezi je oko devet milijardi dinara, dok se pozajmice u vrijednosti od gotovo 3,5 milijardi dinara nalaze u fazi obrade ili su u procesu realizacije.
Prokredit banka je u periodu od 11. juna ove godine pa sve do sad isplatila više od 46 miliona evra subvencionisanih kredita u saradnji sa Ministarstvom finansija. U broju to je 794 klijenata za sada, ali isplate su još uvijek u toku. Namjena ovih kredita je bila održavanje likvidnosti i finansiranje trajnih obrtnih sredstava.
– Krediti su bili isplaćivani i odobravani na osnovu razvijenog modela kreditne analize i procjene prilagođene poslovanju svakog klijenta ponaosob. Ovakvom analizom klijenti su u vrlo kratkom roku dobijali povratne informacije o svom poslovanju, ali i savjete vezane za njihovo poslovanje od svojih ličnih bankara – navode u Prokreditu.
Kako je Prokredit banka razvojno orijentisana institucija, postala je jedna od prvih pet banaka sa najvećim učešćem u Programu subvencionisanih kredita razvijenim od strane Ministarstva finansija i privrede posljednjih godina.
– Takođe napominjemo da je interesovanje za ovim kreditima prilično veliko, te će po našim procjenama isplata subvencionisanih kredita trajati još narednih mjesec dana. Shodno tome, ovo je dobra odnosno povoljna prilika za sve privrednike koji su razmišljali u pravcu zaduženja – ističu u Prokreditu.

I za preduzetnike 
Uredbom Vlade Srbije predviđeno je da preduzetnici i mikro preduzeća mogu da dobiju kredite do 10 miliona dinara, mala preduzeća do 100 miliona dinara, srednja do 400 miliona, a velika preduzeća do 500 miliona dinara.
U Uredbi se navodi i da za subvencionisanje kamate nije potrebno izdvojiti sredstva u budžetu Srbije za 2014. godinu, dok će iz budžeta za 2015. biti izdvojeno tri milijarde dinara, a 2016. godine 3,9 milijardi dinara. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!