Capital.ba

Povoljni uslovi za nabavku đubriva

27.01.2012. / 8:20

BEOGRAD, Vlasnici poljoprivrednih gazdinstava u Srbiji ove godine će u saradnji sa državom, moći da dođu do mineralnog đubriva pod povoljnijim uslovima nego ranije.

Vlada Srbije usvojila je u četvrtak Uredbu o razmjeni mineralnog đubriva za merkantilnu pšenicu i kukuruz, prema kojoj i vrijeme i pariteti idu naruku poljoprivrednicima.

Prema uredbi, planirana je razmjena 11.000 tona mineralnog đubriva. Za ovaj posao zadužena je Republička direkcija za robne rezerve, kao i ovlašćeni skladištari. Pšenicu i kukuruz roda 2011. i ovogodišnje žito, ratari će moći da razmjenjuju za maksimalno 200 kilograma mineralnog đubriva po hektaru, koja je sa privrednih gazdinstava, a koje je u aktivnom statusu.

Ukoliko đubrivo preuzima sa sakladišta Direkcije u „HIP Azotara“ u Pančevu, ratar će za kilogram đubriva dati 1,30 kilograma pšenice i 1,50 kilograma kukuruza roda 2011, odnosno 1,35 kilograma žita roda 2012. Poljoprivrednik snosi troškove transporta, istovara, utovara, putarine i ekološke takse. Kod ovlašćenih skladištara, drugačiji su pariteti, ali ratar tada nema troškove transporta, istovara, utovara. Kod skladištara, kilogram đubriva „košta“ 1,40 kilograma pšenice i 1,60 kukuruza lanjskog roda i 1,50 kukuruza roda 2012.

– Ovakvi pariteti već „piju vodu“ – kaže Velizar Milosavljević, poljoprivrednik iz Braničevskog okruga. – Ranije su nam za kilogram đubriva tražili i do 3,5 kilograma pšenice. Sada se već možemo uklopiti. Problem u razmjeni za nas je to što smo uvijek bili „četvrta ruka“, pa se svi ugrađuju.

Uredba o razmjeni stupa na snagu dan nakon objavljivanja u „Službenom glasniku“, a poljoprivrednici će zahtjeve za razmjenu moći da podnose do 6. februara. Ratari će svoje zahtjeve u mjesnoj kancelariji opštinske uprave podnositi preko asistenta savjetodavca, koji će evidentirati zahtjev i vrijeme predaje.
Razmjena će se obavljati prema redoslijedu podnošenja zahtjeva.
– Mislim da smo po veoma povoljnim uslovima i na vrijeme poljoprivrednicima ponudili đubrivo da prihrane svoje oranice – istakao je ministar poljoprivrede Dušan Petrović. – U Srbiji se obrađuje oko 500.000 hektara oranica. Za njihovu prihranu je potrebno oko 100.000 tona đubriva.

Subvencije
Poljoprivrednicima su u potpunosti isplaćene prošlogodišnje subvencije. Svi koji su imali pravo na pomoć od 14.000 dinara po hektaru ovih dana su dobili i drugi dio podsticaja.
Prema dogovoru sa poljoprivrednicima prošle godine su im isplaćene subvencije za prvih 30 hektara, a razlika od 30 do 100 hektara im je data ovih dana. Ukupno je za ove subvencije dato 15 milijardi dinara.

Kazne
Prema ovoj Uredbi predviđene su i novčane kazne od 10.000 do 150.000 dinara za nesavjesne poljoprivrednike. Tolike su kazne za ratare koji količinu mineralnog đubriva dobijenu putem razmjene sa Direkcijom za robne rezerve ne upotrebe za proljećnu prihranu u ovoj godini, na prijavljenim površinama. Biće kažnjeni i oni koji su u zahtjevu za razmjenu dali netačne podatke o površinama zasijanim pšenicom u jesenjoj sjetvi. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!