Capital.ba

Povoljna struktura razmjene za sektor peradarstva u BiH

03.04.2018. / 7:20

SARAJEVO, Sektor peradarstva BiH imao je prošle godine vrlo povoljnu strukturu razmjene – izvozile su se mesne prerađevine, a uvozilo meso, navodi se u analizi ovog sektora koju su sačinili Spoljnotrgovinska komora BiH i USAID/Švedska “Farma dva” projekat. 

U ukupnom izvozu koji je prošle godine iznosio 55.500.000 KM, 72 odsto se odnosi na prerađevine, 19 odsto na meso peradi, sedam odsto na jaja, a dva odsto se odnosi na živu perad.

U strukturi uvoza, koji je prošle godine iznosio oko 34.000.000 KM, dominira meso peradi sa 56 odsto, prerađevine učestvuju sa 20 odsto, živa perad sa 13 odsto, a jaja sa 11 odsto.

Izvoz mesoprerađevina prošle godine iznosio je 4.820 tona, dok je uvoz bio trostruko manji i iznosio je 1.538 tona.

Izvoz mesa peradi prošle godine iznosio je 4.754 tone i to isključivo piletine, dok je uvezeno 8.471 tona, od čega 87 odsto piletine, a 13 odsto ćuretine.

Iz BiH je izvezeno 52 odsto svježih jaja, a 47 odsto se odnosi na izvoz oplođenih jaja za inkubaciju, dok kod uvoza dominiraju oplođena kokošija jaja 56 odsto, te svježa 21 odsto i sušena jaja 11 odsto.

U analizi se navodi da je u kategoriji kokošijih svježih jaja pokrivenost uvoza izvozom bila 222 odsto.

Izvoz žive peradi /roditeljska jata, koke nosilje i slično/ pao je za 48 odsto u 2017. godini u odnosu na 2016, dok je uvoz porastao za devet odsto, tako da je pokrivenost uvoza izvozom u ovoj kategoriji pala na 24 odsto.

Prema ukupnoj vrijednosti spoljnotrgovinske razmjene u sektoru peradarstva, 10 najznačajnijih partnera BiH prošle godine su bile Srbija, Makedonija, samoproglašeno Kosovo, Crna Gora, Hrvatska, NJemačka, Turska, Mađarska, Slovenija i Poljska.

Najveći suficit BiH bilježi sa  Kosovom i on iznosi 14.000.000 KM, zatim sa Makedonijom, Crnom Gorom i Srbijom, dok je najveći deficit sa Hrvatskom – 5.300.000 KM, a zatim sa Njemačkom, Turskom, Mađarskom, Slovenijom i Poljskom. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!