Capital.ba

Povećati obim spoljnotrgovinske razmjene

04.05.2016. / 16:13

zvizdicSARAJEVO, Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Denis Zvizdić razgovarao je danas u Sarajevu s ministrom državnog razvoja Kine Đize Ningom o investicijama koje će biti realizovane u narednih nekoliko godina, te povećanju obima spoljnotrgovinske razmjene postizanjem sporazuma s Kinom ili kineskim provincijama o izvozu domaćih proizvoda.

Zvizdić je na konferenciji za novinare rekao da je riječ o onim proizvodima za koje su građani Kine zainteresovani, poput mlijeka, mliječnih i biljnih proizvoda.

On je podsjetio da je danas potpisan Aneks ugovora između Elektroprivrede BiH i kineske kompanije China Gezhouba Group Coupan i GEDI Guandong Elektric Power Design Institute o izgradnji Bloka sedam u Termoelektrani Tuzla. Vrijednost projekta iznosi 722.345.000 evra.

Zvizdić je pojasnio da je to tehnički dio ugovora, a u narednih nekoliko sedmica očekuje se konačan stav Vlade Kine u vezi sa finansijskom konstrukcijom tog projekta, dodajući da je zatraženo da se napravi dugoročniji otplatni plan kako bi Elektroprivreda BiH kvalitetnije mogla isplatiti ovako značajnu investiciju.

On je naglasio i da se uskoro očekuje potpisivanje tehničkog dijela ugovora kada je u pitanju Termoelektrana Banovići.

Zvizdić i Ning razgovarali su danas i o investicijama u oblasti transporta, ali i o oblasti turizma gdje je moguće uspješna saradnja s obzirom na zainteresovanost kineskih građana za ovaj region.

Ning je podsjetio da je dvije zemlje pridaju veliki značaj razvoju bilateralnih odnosa, dodajući da više od 130 privrednika iz Kine prisustvuje Međunarodnoj investicijskoj konferenciji u Sarajevu.

On smatra da Balkan treba zajednički da radi na projektima kao jedna regija, posebno jer se ove zemlje nalaze na vratima Istoka.

Govoreći o ulaganju u energetski sektor, Ning je rekao da već sada postoji dobar primjer izgradnje Termoelektrane Stanari, najavljujući da će ubuduće biti više potencijalnih projekata u obasti energetike i saobraćajne infrastrukture.

“BiH ima dobar poslovni ambijent i bogata je vodenim i drugim prirodnim resursima, a ima potrebe za izgradnju željeznica i infrastrukture, a Kina ima prednost kako u kapitalima tako i u tehnologijama i iskustvima. Vjerujemo da ćemo zajedničkim naporima ostvariti značajnije ciljeve”, smatra Ning. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!