Capital.ba

Povećanje PDV-a za spas budžeta FBiH

06.03.2012. / 7:10

BANJALUKA, Predstavnici Vlade FBiH pokušavaju da izlobiraju povećanje stope PDV-a da bi riješili svoje probleme sa nedostatkom novca u budžetu, iako bi se ta odluka negativno odrazila i na stanovnike Republike Srpske.

Rekao je to “Glasu Srpske” član Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH Vladimir Trifković komentarišući tvrdnje ministra finansija FBiH Ante Krajine da se ozbiljno razmišlja o povećanju stope PDV-a i da je o tome već bilo riječi na sjednici Upravnog odbora UIO.
– To pitanje nije razmatrano na sjednicama Upravnog odbora UIO. Moguće je da FBiH na ovaj način pokušava da stavi na dnevni red svoje budžetske probleme – kazao je Trifković.
On je podsjetio da je ranije postojala inicijativa iz RS za uvođenje diferencirane stope kako bi osnovne životne namirnice, udžbenici, lijekovi i medicinska pomagala bila oporezovana po nižoj stopi, ali da su to predstavnici FBiH odbacili.
Krajina je izjavio da će, ako ne uspiju pregovori o obnavljanju aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom, PDV u BiH biti povećan. U javnosti FBiH se spekuliše da bi stopa PDV-a sa sadašnjih 17 odsto mogla da bude podignuta na 22 ili čak 25 odsto kao što je odnedavno u Hrvatskoj. To bi dovelo do novog talasa poskupljenja i otežavanja poslovnog ambijenta u BiH.
Ministar finansija RS Zoran Tegeltija rekao je ranije da bi povećanje stope PDV-a sa 17 na 23 odsto bilo preveliko opterećenje za sve stanovnike BiH.
– Vlada RS je predlagala uvođenje diferencirane stope PDV-a na osnovne životne namirnice za šta nismo dobili saglasnost FBiH – rekao je Tegeltija i dodao da je umjesto rasta osnovne stope potrebno razgovarati o uvođenju diferencirane stope PDV-a.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović kaže da je u strukturi troškova u FBiH dominantna budžetska potrošnja, što u RS nije toliko izraženo, prije svega, zbog jednostavnije administracije.
– Zbog toga je jedino rješenje koje vlasti FBiH vide povećanje stope PDV-a. Najlakše je povećati PDV i time zakrpiti rupe, a mnogo je teže kreirati poslovni ambijent koji će omogućiti investicije i bolje punjenje budžeta. Inicijative koje dolaze iz FBiH su rješenje koje opterećuje sve ljude koji žive u BiH. Ta politika je pogrešna i negativna – naglasio je Pavlović.
Direktor Instituta za strateška ekonomska istraživanja u Sarajevu Anton Jekauc uporedio je povećanje stope PDV-a sa “gašenjem požara kerozinom”. Naglasio je da bi povećanje PDV-a za stanovnike predstavljalo katastrofu.
– To je način razmišljanja ljudi koji nemaju nikakvu viziju izlaska iz postojećeg stanja i koji ne brinu za posljedice da bi ostvarili sopstveni interes – istakao je Jekauc i dodao da postoje mnogi drugi instrumenti za ublažavanje krize i povećanje količine novca u budžetu, ali da vlasti BiH nemaju volje, ni znanja da za njima posegnu.
Hrvatska
Hrvatska je 1. marta povećala PDV sa 23 na 25 odsto, što je među najvišim stopama u Evropi. Za sada su od PDV-a oslobođeni hljeb, mlijeko i lijekovi, ali će i oni morati biti oporezovani do ulaska Hrvatske u Evropsku uniju 1. jula 2013. godine.
Kako prenose hrvatski mediji, povećanje PDV-a mnogi će iskoristiti za povećanje cijena svojih proizvoda, a prve korekcije naviše već su obavljene. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!