Capital.ba

Povećane devizne rezerve

13.05.2010. / 15:48

BEOGRAD, Devizne rezerve Narodne banke Srbije /NBS/ su u aprilu povećane za 323,7 miliona evra i 30. aprila iznosile su 10,76 milijardi evra, saopštila je ova banka.

Neto devizne rezerve, na isti dan, iznosile su 6, 23 milijarde evra i predstavljaju devizne rezerve umanjene za devizna sredstva banaka izdvojena na računima kod NBS i sredstva povučena od Međuarodnog monetarnog fonda /MMF/.

Izraženo u dolarima, devizne rezerve su na kraju aprila iznosile 14, 25 milijardi, a takav njihov nivo obezbjeđuje pokrivenost novčane mase (M1) od 463 odsto i deset mjeseci pokrivenosti uvoza robe i usluga.

Uz devizne rezerve banaka, koje su poslednjeg dana aprila iznosile 1,18 milijardi evra, ukupne devizne rezerve zemlje su dostigle 11,95 milijardi evra, odnosno 15,83 milijarde dolara.

Najveći uticaj na povećanje deviznih rezervi NBS u aprilu imalo je povlačenje dijela kredita od MMF u iznosu od 180 miliona evra. Tokom aprila ostvareni su i prilivi po osnovu korištenja kredita u isnosu od 77,6 miliona evra, kao i od izdvajanja obavezne devizne rezerve banaka u neto iznosu od 32,3 miliona evra.

Iz deviznih rezervi NBS u aprilu isplaćeno je 56,6 miliona evra po osnovu izmirenja obaveza prema inokreditorima.

Obim realizovane trgovine devizama na međubankarskom deviznom tržištu u aprilu iznosio je 608,6 miliona evra i bio je za 46,4 miliona evra veći nego u prethodnom mjesecu.

NBS je u toku aprila intervenisala na međubankarskom deviznom tržištu samo 12. aprila, kada je prodala pet miliona evra, kako bi podstakla promet i obezbjedila nesmetano funkcionisanje deviznog tržišta. U toku prva četiri ovogodišnja mjeseca NBS je prodala na međubankarskom deviznom tržištu 636,5 miliona evra.

NBS je 6. aprila, u cilju podsticanja međubankarske terminske trgovine devizama i razvoja tržišta instrumenata zaštite od deviznog rizika, uvela tromjesečne svop aukcije deviza kao regularni instrument monetarne politike.

U aprilu dinar je nominalno apresirao u odnosu na evro za 0,50 odsto, navedeno je u saopštenju.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!