Capital.ba

Povećan izvoz i smanjen trgovinski deficit

15.09.2015. / 16:31

Izvoz-uvoz-1SARAJEVO, Spoljnotrgovinski deficit BiH u prvoj polovini ove godine smanjen je za 5,24 odsto u odnosu na isti period prošle godine i iznosio je 3,26 milijardi KM, navodi se u analizi Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, koju je danas usvojio Savjet ministara BiH.

Ukupan obim spoljnotrgovinske razmjene u ovom periodu iznosio je 12,02 milijarde KM, što je za 189,6 miliona KM ili 1,6 odsto više nego u istom periodu prošle godine, saopšteno je iz Savjeta ministara.

Uvezena je roba u vrijednosti od 7,6 milijardi KM, što je za 0,06 odsto više nego u istom periodu prošle godine. Istovremeno, ukupan izvoz bio je vrijedan 4,38 milijardi KM i bilježi rast od 4,4 odsto u odnosu na prvih šest mjeseci prošle godine.

Pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 57,35 odsto, što je za 2,38 odsto više nego u istom periodu prošle godine.

EU je i dalje glavni spoljnotrgovinski partner BiH i u ukupnom obimu robne razmjene učestvuje sa 64,9 odsto. Slijede zemlje potpisnice sporazuma “CEFTA 2006” s 13,3 odsto, te ostale zemlje s 21,8 odsto.

U prvih šest mjeseci ove godine BiH je najviše izvozila u Njemačku, Italiju, Hrvatsku, Srbiju, Austriju, Sloveniju, Tursku, Crnu Goru, Mađarsku i Rumuniju. Izvoz u ove zemlje čini 76,6 odsto ukupnog izvoza.

Najviše je uvoženo iz Njemačke, Italije, Srbije, Hrvatske, Kine, Rusije, Slovenije, Turske, Austrije i SAD. Uvoz iz ovih zemalja učestvuje sa 72,58 odsto u ukupnom uvozu.

Proizvodi koji su najviše doprinijeli rastu izvoza u prvom polugodištu ove godine su goveđe meso – svježe ili rashlađeno, izolirana žica, kablovi i ostale izolirane elektroinstalacije, koks i polukoks od kamenog uglja, mrkog uglja ili treseta, retortni ugalj, toplo valjana žica od željeza ili nelegiranog čelika, te šipke od željeza ili nelegiranog čelika.

Savjet ministara upoznat je s izvještajem sa sastanka predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH sa predstavnicima Tužilaštva BiH, Obavještajno-bezbjednosne agencije, Agencije za istrage i zaštitu, Granične policije, Službe za poslove sa strancima, Direkcije za koordinaciju policijskih tijela, Uprave za indirektno oporezivanje i entitetskih ministarstava unutrašnjih poslova, održanog 10. septembra u vezi sa bezbjednosnim aspektom moguće izbjegličke krize i dolaska izbjeglica na teritoriju BiH.

Ministarstvo bezbjednosti BiH zaduženo je da odmah pripremi akt kojim će Koordinacionom odboru za pitanje migracija biti dodata nadležnost glavnog operativnog štaba za pitanje migracija.

Kada Kooordinacioni odbor zasjeda u funkciji štaba, u njegov sastav ulaze šefovi štabova sa nivoa entiteta. Nadležnost, obaveze i odgovornosti štaba će biti regulisani posebnim aktom koji, na prijedlog ministra bezbjednosti, donosi Savjet ministara BiH.

Ministarstvo bezbjednosti, odnosno Služba za poslove sa strancima, zaduženi su da hitno analiziraju i po potrebi predlože na usvajanje Savjetu ministara unapređenje propisa i procedura prijema izbjeglica, s ciljem pravovremene tehničke i administrativne odgovornosti nadležnih službi i institucija za adekvatno registrovanje izbjeglica.

Zaduženo je Ministarstvo odbrane BiH da, na osnovu zahtjeva koji će odmah uputiti Ministarstvu bezbjednosti, a koji će obavezno sadržati moguću rutu kretanja izbjeglica prema BiH, kao i očekivani broj i dužinu boravka u BiH, hitno identifikuje objekte neperspektivne vojne imovine koji mogu biti stavljeni u privremenu funkciju prihvata i smještaja izbjeglica.

Glavni operativni štab na nivou BiH će u saradnji sa entitetskim štabovima definisati i realizovati mjere privremenog preuzimanja objekata – kasarni za smještaj izbjeglica, navodi se u saopštenju.

Zaduženo je Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH da, u saradnji sa međunarodnim humanitarnim organizacijama obavi sve potrebne pripreme i da obavijesti Savjet ministara BiH o trenutnim i potrebnim kapacitetima kada je riječ o smještaju, hrani i zbrinjavanju migranata, te da predloži rješenja za realizaciju ove obaveze.

Ministarstvo spoljnih poslova BiH pratiće i redovno izvještavati Savjet ministara BiH o stavovima EU u vezi sa migrantskom krizom i situacijom u zemljama na zapadnom Balkanu sa osvrtom na BiH, a u vezi sa mogućim zadacima, očekivanjima ili planovima.

Ministar pravde BiH Josip Grubeša usmeno je obavijestio Savjet ministara BiH o sastanku u okviru strukturalnog dijaloga o pravosuđu između EU i BiH, kome su prisustvovali ministri pravde i predsjednik Pravosudne komisije Brčko distrikta BiH.

Savjet je još jednom podržao reformu pravosuđa i nastavak razgovora u okviru strukturalnog dijaloga.

Na sjednici je pozdravljeno najavljeno puštanje druge tranše iz IPA-dva fondova za finansiranja plata tužilaca.

Konstatovano je da iz potpisanog protokola ne proističu obaveze za Savjet ministara BiH.

Zaključeno je i da će predsjedavajući i zamjenici predsjedavajućeg Savjeta ministara u sastav delegacije BiH predložiti eksperte, čime bi bio dat značaj stručnjacima za oblast pravosuđa u diskusiji u vezi s reformom pravosuđa. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!