Capital.ba

Potrošačka korpa u Srbiji za deset godina poskupjela 86 odsto

25.04.2021. / 11:15

BEOGRAD – Prije deset godina prosječna potrošačka korpa u Srbiji, po metodologiji Ministarstva trgovine, vrijedela je nepunih 40.000 dinara. Prosječnoj plati nedostajalo je u to vrijeme 190 dinara da je namiri.

potrošačka korpa

izvor: Agencije

Prema podacima iz decembra prošle godine, ne pretjerano rasipnoj porodici trebalo je 74.057 dinara da pregura mjesec. Prema njihovoj računici, prosječnoj plati je do ovog iznosa nedostajalo skoro 8.000 dinara. Potrošačka korpa je danas teža 86 odsto, a zarada u dinarima, prema statisti veća 67 odsto. Gledano u evrima, u prosjeku se u Srbiji zarađuje 54 odsto više.

Na spisku osnovnih životnih namirnica bilo je teško naći artikal koji je protekle decenije pojeftinio. Postoje dva izuzetka. Kilogram crnog luka potrošači su krajem 2010. plaćali 51,18 dinara, a krajem prošle godine – 45,16 dinara. Danas manje košta još i kilogram kristal šećera. Nekada je koštao 79,34, a danas 71 dinar. Među namirnicima, ubjedljivo najviše je poskupio med. Sa 395 dinara, dostigao je cijenu od 848 dinara.

Po 55 odsto su danas skuplje, reklo bi se poznate „sirotinjske“ namirnice – pasulj i pirinač.

Statistika kaže da je junetina poskupela 36 odsto, piletina za četvrtinu, a svinjetina svega 10 odsto. Slanina vrijedi 22 odsto više, umjesto 644 sada je 791 dinar.

Kafa je skočila 36 odsto, a čokolada oko 18 odsto. Mleko je skuplje 50 odsto, dok jogurt košta 17 odsto više. Večernje novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!