Capital.ba

Srpska potpisala ugovor sa Čičićem o kupovini HE „Bistrica”

29.05.2019. / 16:13

BANJALUKA – Republika Srpska kupila je 51 odsto udjela u preduzeću „Hidroelektrana Bistrica“ Foča za oko 10,6 miliona maraka, a notarski ugovor sklopljen je danas u Banjaluci, otkriva portal CAPITAL.

kaldera

Srpska je tako preko preduzeća „Hidroelektrane na Drini“ kupila većinski udio u „HE Bistrica“, i to od preduzeća „Energo Bosna“ Prag 38,5 odsto udjela, od „Kaldera company“ Laktaši 2,5 odsto udjela i od „Elektrodistribucije“ Pale 10 odsto udjela.

„Energo Bosni“ biće plaćeno 7,99 miliona KM, „Kalderi“ 519.155 KM, a „Elektrodistribuciji“ Pale nešto više od dva miliona KM.

Podsjećamo, Republika Srpska je prije 11 godina bez konkursa prodala laktaškoj firmi „Kaldera company“ Milenka Čičića 90 odsto preduzeća „HE Bistrica“ za 6,8 miliona KM, a sada je kupila pola tog koncesionog preduzeća za 10,6 miliona KM, o čemu je CAPITAL već pisao.

Srpska dala Čičiću „HE Bistrica“ za 6,8 miliona, sad kupuje pola za 10,6 miliona KM

Skupština akcionara „HE na Drini“ usvojila je 22. marta Odluku o kupovini udjela u „HE Bistrica“. Prethodno je Vlada RS 14. marta donijela Rješenje za promjenu vlasničke strukture u koncesionom privrednom društvu „HE Bistrica“.

Uprkos mnogim manjkavostima odluke o kupovini udjela u „HE Bistrica“ ista je na kraju realizovana, a sredstva za predmetnu kupovinu udjela „HE na Drini“ trebalo bi da obezbijede iz ukupnih potraživanja od „Elektroprivrede RS“.

O manjkavostima odluke i primjedbama akcionara pisali smo u tekstu Čičić prodao Srpskoj „HE Bistricu“ bez dozvola i sa milionskim dugom“.

Sporan i ulazak Čičića u „HE Bistrica“

Vlada Republike Srpske je 2006. godine dala koncesiju za izgradnju četiri hidroelektrane „Elektrodistribuciji“ Pale koja je zbog toga osnovala koncesiono preduzeće „HE Bistrica“. Vlada je zatim 2008. godine odlučila da uključi „Kaldera company“ Milenka Čičića u gradnju tih hidroelektrana na rijekama Bistrici i Janjini kod Foče vrijednih oko 150 miliona maraka.

Nakon toga je Skupština akcionara “Elektrodistribucije” Pale predala 90 odsto vlasničkog udjela u koncesionom preduzeću „HE Bistrica“ laktaškoj kompaniji (Dokument: Kaldera_ugovor o pristupanju ). Portal CAPITAL pisao je o tome u tekstu „AFERA: “Elektrodistribucija” Pale izabrala partnera bez javnog konkursa“.

Međutim, nekoliko godina kasnije, 2012. godine „Kaldera“ je zbog nedostatka novca za izgradnju hidroelektrana ponudila „Elektrodistribuciji“ Pale da otkupi udio u koncesionom poduzeću „HE Bistrica“.

Vrijednost „HE Bistrica“ tada je bila oko 10 miliona KM i tu vrijednost činila je dokumentacija i gotovina, objavili su mediji. Udio „Kaldere“ bio je 90 odsto, a „Elektrodistribucije“ Pale 10 odsto.

Otkup nije realizovan, a zatim u vlasništvo „HE Bistrica“ ulazi firma „Energo Bosna“ Prag, Češka, ali ni to nije uticalo da hidroelektrane budu izgrađene.

Vlasnik „Kaldere“ Milenko Čičić priznao je 2016. godine da je utajio porez zbog čega ga je Sud BiH osudio na godinu dana zatvora i novčanu kaznu od 100.000 maraka.

 CAPITAL: Svjetlana Šurlan

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Srpska potpisala ugovor sa Čičićem o kupovini HE „Bistrica”

    1. Elektrifikacija

      Hidroelektrane su spas Srpske. Samo nacin poslovanja vlade sa poznatim osobam nije regulativan. A to ce se rjesavati u roku 5-10 godina cim izgube na izborima (stara praksa EU). …i jos – krajno vrijeme je za kupovinu preniskih akcija hidroelektrana na blberzi (stize subvencionirana elektricna energija RES u EU, potpuna elektrifikacija vozila…samo VW u 2020 izbacuje 6 modela)

    2. Miki

      Ha ha ha ha ha Dodik je kralj Taj bi i givit pokvario.

      • Ognjen

        Prođe godina ipo a jos ni kamen temeljac nisu postavili :)