Capital.ba

Potencijal u resursima energetike i poljoprivrede

28.11.2013. / 14:07

okrugli stoBANJALUKA, Prirodni resursi u oblastima energetike i poljoprivrede imaju potencijal koji može definisati konkurentnost proizvodnje Republike Srpske, izjavio je predsjednik Odbora za ekonomske nauke Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske /ANURS/ Rajko Tomaš.

“Ne možemo govoriti o velikom broju proizvoda u kojima smo konkurentni. Moramo razvijati i domaću industriju koja će podrazumijevati proizvodnju proizvoda sa što više novododatog rada”, rekao je Tomaš novinarima u Banjaluci, gdje se održava okrugli sto o pretpostavkama i mogućnostima unapređenja konkurentnosti privrede Srpske.

Kada je riječ o dugoročnoj strategiji, Tomaš kaže da u Srpskoj, ali i cijeloj BiH postoji rješenje koje su dale međunarodne institucije, a tiče se određenog koncepta tranzicije.

Prema njegovim riječima, najrazvijenije zemlje svijeta postavljaju strategije reindustrijalizacije u kojima država ima veliku ulogu u podsticajima.

Prema podacima koje je Tomaš naveo, SAD i EU planiraju da u narednih 10 godina izdvoje ogromna sredstva za unapređenje nauke, jačanje veza nauke i privrede. Sjedinjene Države ove godine za te namjene izdvojile su sedam milijardi dolara.

On je dodao da EU planira da u inovacije i razvoj nauke do 2020. godine uloži do tri odsto od bruto domaćeg proizvoda.

“Smisao toga je da se na području tih zemalja zadrže radna mjesta koja podrazumijevaju mnogo znanja i visoke plate. To ima veliki sinergetski efekat na razvoj obrazovanja, nauke i podizanje produktivnosti rada”, istakao je Tomaš.

U takvim okolnostima, dodao je on, Republika Srpska ne može preduzeti strategije koje podrazumijevaju da u razvoj budu uložene milijarde evra, ali se može postaviti pitanje da li je moguće izvesti proizvod sa višom fazom prerade.

“Ako izvozimo balvan, onda neko mora postaviti pitanje možemo li izvesti dasku, a ako izvozimo dasku da li možemo izvesti parket i tako dalje”, pojasnio je Tomaš.

Dopisni član ANURS-a Novo Pržulj istakao je da poljoprivreda predstavlja privrednu granu Srpske sa komparativnim prednostima u odnosu na mnoge zemlje.

On je naveo podatke prema kojima je 53 odsto stanovništva u Srpskoj orijentisano na poljoprivredu, da se njom bavi oko 210.000 gazdinstava i da su poljoprivredni resursi očuvani.

Pržulj ističe da postoji mnogo problema u poljoprivredi, a jedan od značajnijih je usitnjenost zemljišta, odnosno mali posjed po gazdinstvu sa puno parcela.

“To možemo pretvoriti u našu komparativnu prednost, na primjer, da u tome imamo šansu za proizvodnjom zdravstveno-bezbjedne hrane i na bazi takve hrane da organizujemo turizam”, dodao je Pržulj.

Kao bitno je istakao i razvoj vlastitog sjemenarstva, navodeći da za kupovinu sjemena kod stranih kompanija Srpska sada izdvaja oko 60 do 70 miliona KM.

Organizator ovog okruglog stola je Odbor za ekonomske nauke ANURS-a.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Potencijal u resursima energetike i poljoprivrede

    1. dragan s.

      Gospodo moja draga pa toliko ste morali znati da POLJOPRIVREDA I ENERGETIKA PROSTO ISKLJUČUJU JEDNO DRUGO NA ODREDJENOM PODRUČJU.u sEMBERIJI U uGLJEVIKU GRADITE ELEKTRANE,UNIŠTAVATE POLJOPRIVREDU,SELI VAM SE I POSLEDNJE UPORIŠTE sAVA bIJELJINA. Udoboju u Stanarima gradite Hamovićevu elektranu a poljoprivredu ste uništili,Bosanka Doboj je prodata mašine isječene u staro gvoždje,opet prodata.i sada se polako parča.E DA NAM JE PAMETI REKLI BI SMO NE,NE, I NE,