Capital.ba

Postoje pretpostavke za evropski put

12.09.2013. / 14:40

cvijanovic-sorensenBANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović vjeruje da postoje pretpostavke za uspješan evropski put BiH.

“Činjenica je da postoji izrađen model i prijedlog za uspostavljanje mehanizma koordinacije, koji je veoma važan jer obezbjeđuje da svi nivoi vlasti u BiH budu u stanju da izvršavaju svoje obaveze”, rekla je Cvijanovićeva novinarima nakon sastanka sa delegacijom ambasadora zemalja članica EU, koju je predvodio specijalni predstavnik EU za BiH Peter Sorensen.

Prema njenim riječima, tih obaveza biće sve više, jer u svakoj narednoj fazi taj proces postaje složeniji i zahtijeva veći angažman domaćih institucija.

Cvijanovićeva je dodala da već postoje određene posljedice zbog nepostojanja mehanizma koordinacije, koje se ogledaju u tome da su određena sredstva vezana za projekte IPA fondova “skinuta sa stola”.

Premijer Srpske konstatovala je da postoje pretpostavke za provođenje odluke “Sejdić – Finci”, podsjetivši na sastanak lidera BiH sa predstavnicima EU u Briselu prije više mjeseci na kojem je postignut dogovor.

Cvijanovićeva je ocijenila i da je neprovođenje odluke “Sejdić – Finci” formalna prepreka za dalje kretanje ka EU, a nepostojanje mehanizma koordinacije predstavlja suštinsku prepreku, jer se bez toga ne mogu ispunjavati date obaveze, niti povlačiti sredstva EU na adekvatan način.

“Vjerujem da ćemo do sastanka koji će biti održan 1. oktobra u organizaciji evropskog komesara za proširenje Štefana Filea postići određeni dogovor koji je neophodan da bi se obezbijedilo dalje kretanje u tom procesu”, naglasila je Cvijanovićeva.

Ona je istakla da cijeni angažman EU i zemalja članica pojedinačno, kao i ulogu delegacije EU u BiH, “koja na primjeren i realan način pristupa i stoji na raspolaganju BiH u njenom izvršavanju obaveza na evropskom putu”.

Cvijanovićeva je istakla da je u ovom momentu prioritetni cilj BiH dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU.

Specijalni predstavnik EU za BiH Peter Sorensen saglasio se da evropska perspektiva BiH postoji, kao i da je ona “vrlo živa”, jer 28 zemalja članica EU želi da BiH pristupi EU.

“BiH ima najveću i najbolje opremljenu delegaciju EU koja je tu da pomogne da zemlja ispuni svoje obaveze. BiH to može, ako hoće, potrebna je politička volja da se to učini i vjerujem da ona postoji”, rekao je Sorensen.

On je dodao da je zbog toga i zakazan sastanak na visokom nivou 1. oktobra.

“Proces konsultacija koji smo provodili do marta ove godine pokazao je da postoje opcije o kojima se može postići saglasnost lidera političkih partija. Dokazali smo da se može postići sporazum ako ljudi to žele”, poručio je Sorensen.

On je naglasio da EU ne sankcioniše zemlje koje su u procesu pristupanja, već da čvrsto vjeruje da bez postizanja dogovora BiH sama sebi nameće te sankcije.

Govoreći o IPA sredstvima koja su povučena prošle sedmice, Sorensen je rekao da EU mora osigurati da sredstva iz fondova, koja se dodjeljuju zemljama u procesu pristupanja, budu potrošena na način koji odgovara poreskim obveznicima i sistemima zemalja koja daju ta sredstva.

“Program koji je otkazan prošle sedmice je program koji smo pokušavali da provedemo pet godina. Teško je objasniti pet godina nepostizanja napretka i trošenja sredstava”, dodao je Sorensen.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!