Capital.ba

“Pošte Srpske” razmatraju ideju da se govornice iskoriste u druge svrhe

06.09.2015. / 9:24

govorniceBANJALUKA, “Pošte Srpske” razmatraju ideju da se govornice koje su samostojeće, zatvorene i kvalitetne konstrukcije iskoriste u druge svrhe. Naime, sa razvojem novih komunikacionih tehnologija njihova upotreba postala je gotovo simbolična.

 
“Razmišljamo da se (govornice) iskoriste kao dostavni depoi, bankomati ili Wi-Fi pristupne tačke. Na taj način bi dobile isplativu namenu”, navela je Željka Koljančić, portparol “Pošta Srpske”, jednog od preduzeća zaduženog za govornice na teritoriji RS.

Ona je dodala da je trend smanjenog korišćenja telefonskih govornica prisutan u celom svetu i da zasad ne postoji primer da je takav trend bilo gde promenjen, pa ni u zemljama u kojima je postojala dugogodišnja tradicija njihovog korišćenja.

“Čak ni njihova izvjesna vrijednost u smislu tradicionalnog ili turističkog dobra nije pomogla da se u većem broju zadrže u radu“, kazala je Koljančić.

Uz smanjenje interesovanja, odnosno potreba za javnim govornicama, u poslednjih deset godina smanjivao se i prihod koji su one donosile.

Tokom 2006. godine prihod od telefonskih razgovora obavljenih iz govornice u RS iznosio je 2,3 miliona konvertibilnih maraka (KM) (1,18 miliona evra), a u 2014. godini 179.000 KM.

Po podacima prikupljenim od relevantnih institucija, govornice se najviše koriste u zatvorima i zgradama pošta, gde su dostupne 24 sata na dan, a od godišnjih doba izdvaja se ljeto.

U Federaciji BiH situacija sa telefonskim govornicama je nešto povoljnija, ali i dalje daleko od dobre. Na teritoriji čitave FBiH nalazi se 1.435 javnih govornica.

Najveći promet zabeležen je 2001. godine kada je sa javnih govornica obavljeno oko 2.750.000 poziva i potrošeno 70,26 miliona impulsa, što je proizvelo dobit od 5,96 miliona KM, a nakon te godine dolazi do ogromnog pada u korišćenju, navedeno je u tekstu.

Slične ideje sa javnim telefonskim govornicama imaju i u “Hrvatskom telekomu”. Njihova moguća rešenja za transformaciju telefonskih govornica uključuju i kupovinu karata za javni prevoz ili pretvaranje u specifičan oglasni prostor.

Kada je reč o svetu, pionir u modernizaciji telefonskih govornica je aerodrom u Talinu, glavnom gradu Estonije, koji je još pre pet godina preuredio svoje telefonske govornice i umesto telefona postavio ekran od 22 inča osetljiv na dodir i kameru koja omogućava video pozive Skajp (Skype) korisnika, pri čemu korisnik koristi Skajp kredit na isti način kao i na svom kućnom računaru. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!