Capital.ba

Posljednja najveća prepreka usaglašavanje tri zakona

24.05.2013. / 19:39

sarajevoSARAJEVO, Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović rekao je da je usaglašavanje zakona o poljoprivredi, veterinarstvu i bezbjednosti hrane na nivou BiH jedna od posljednjih najvećih prepreka koja stoji na putu BiH da ispuni uslove za izvoz hrane biljnog i životinjskog porijekla u EU.
Šarović je rekao da je na današnjem sastanku u Sarajevu sa ministrima poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Stevom Mirjanićem i Federacije BiH Jerkom Ivankovićem Lijanovićem postignuta saglasnost da ova tri zakona u što kraćem roku budu usvojena u parlamentarnoj proceduri.

On je istakao da će usaglašavanjem ova tri zakona biti definisan jasan rukovodeći lanac odgovornosti u sistemu kontrole hrane, odnosno definisana institucija koja bi bila garancija EU da je hrana proizvedena u BiH u skladu sa standardima EU.

Ističući da ovim neće biti stvorena nova institucija u BiH, Šarović je pojasnio da EU želi Kancelariju za veterinarstvo BiH kao garanta da je ono što je proizvedeno u BiH u skladu sa evropskim standardima.

“Sva tri zakona su donesena kroz različite projekte i ispostavilo se da ta tri zakona međusobno nisu u potpunosti usklađena”, rekao je Šarović i izrazio nadu da bi ovi zakoni mogli da budu usvojeni po hitnoj proceduri u narednih nekoliko sedmica.

On je naglasio da će biti teško doći do rješenja, jer su ovi zakoni u nadležnosti entiteta.

Šarović je rekao da je na sastanku bilo riječi i o pronalaženju prelaznog rješenja, uz saglasnost entitetskih ministarstava, do usaglašavanja zakona.

“Ima nagovještaja da bi ovo prelazno rješenje moglo da bude zadovoljavajuće za Brisel”, istakao je Šarović.

Lijanović je rekao da sa današnjeg sastanka ima dobru vijest za proizvođače u BiH, zahvaljujući Šaroviću i direktoru Kancelarije za veterinarstvo BiH Ljubomiru Kalabi, koji su predložili na koji način se do donošenja ova tri zakona može privremeno nastaviti izvoz mlijeka i sireva sa zrenjem starijim od 60 dana i nakon 1. jula.

“Prijedlog je da Kancelarija za veterinarstvo BiH, putem protokola sa entitetskim ministarstvima, omogući da se direktno angažuju veterinarski inspektori u izvoznim objektima u Srpskoj i FBiH da u ime Kancelarije izdaju dokumente i pregledaju pošiljke koje idu u izvoz za EU”, pojasnio je Lijanović.

Prem njegovim riječima, time bi bilo obezbijeđena direktna vertikalna komanda i garancija za EU da će imati sigurne i zdravstveno ispravne proizvode.

On smatra da bi ovim privremenim rješenjem BiH mogla drastično da ublaži štete i posljedice koje će nastati ulaskom Hrvatske u EU.

“Ovo nije konačno rješenje, jer na njega saglasnost mora dati i EU. Očekujemo da taj prijedlog naredne sedmice bude usaglašen sa Briselom”, rekao je Lijanović i dodao da je prijedlog o privremenom rješenju prihvatio u ime Federacije BiH i da očekuje da će to učiniti i Republika Srpska. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!