Capital.ba

Poslanici skupo naplatili krizu

12.12.2012. / 7:55

BANJALUKA, Rezultati rada poslanika i delegata u Parlamentu BiH su sve mršaviji, ali su njihove plate i dalje astronomske, pa su neki od njih u prvih devet mjeseci ove godine zaradili više od 60.000 maraka.

U izvještaju o monitoringu rada Parlamenta BiH koji su sproveli Centri civilnih inicijativa (CCI) navodi se da je devetomjesečni rad te institucije obilježen blokadama, prekompozicijama i zahtjevima za smjene.
– Građani od toga nisu imali nikakvu korist, dok političari za vrijeme tih “kriza” uredno dobijaju plate i druge beneficije – navedeno je u izvještaju CCI.
Prema podacima te nevladine organizacije mjesečna primanja parlamentaraca na nivou BiH se kreću od 4.800 do 7.000 maraka.
Podaci pokazuju da je većina profesionalnih parlamentaraca za devet mjeseci 2012. godine zaradila između 40.000 i 62.000 maraka. Najveće plate imali su profesionalni poslanici koji dobijaju paušal sa mjesečnim primanjima od blizu 7.000 maraka. Parlamentarci BiH tako su zadržali titulu najplaćenijih u regionu.
Među onima koji su najviše zaradili u prvih devet mjeseci ove godine su Nermina Đemanović iz SDP-a sa 61.771,02 KM, Nermin Purić iz DNZ-a sa 61.329,90, te Drago Kalabić iz SNSD-a, koji je primio 58.690,97 KM. Mladen Ivanić iz PDP-a istovremeno je u džep stavio 58.317,24 marka, Mato Franjičević iz HDZ-a BiH 58.003,91, a Krunoslav Vrdoljak iz SDP-a 57.566,82 KM.
– To potvrđuje nespremnost i nezainteresovanost političara da, kao što je to slučaj u razvijenijim zemljama, dijele sudbinu građana, za čija bi prava i interese trebalo da se bore – navodi se u izvještaju o monitoringu rada Parlamenta BiH.
Prema podacima koje je CCI dobio od parlamentarne službe za finansije za plate, paušal naknade za odvojeni život, smještaj i vikend posjetu porodici parlamentarcima je za prvih devet mjeseci isplaćeno 2,48 miliona maraka.
– Prosječna ukupna primanja parlamentaraca iznose 5.745,50 KM, a onih koji koriste pravo na naknadu za odvojeni život i smještaj, posjetu porodicama četiri puta mjesečno, a uključeni su u jednu ili više ad-hok komisija i do 7.000 KM – navode u CCI.
Prema računici CCI svaki usvojeni zakon u prvih devet mjeseci ove godine koštao je poreske obveznike 155.128 KM, a održana sjednica 91.928 KM.
– Usvojeni zakoni su poskupjeli u odnosu na prvo polugodište ove godine, a to je izuzetno skupo u odnosu na efekte koje građani imaju od usvojenih zakona – navodi CCI.
Poslanici u Predstavničkom domu Parlamenta BiH su za devet mjeseci na sjednicama proveli oko 100 časova ili nepunih 13 osmočasovnih radnih dana, što znači da su mjesečno radili nešto više od deset časova. Delegati u Domu naroda su na sjednicama bili 20,5 časova ili 2,5 osmočasovnih radnih dana.
Savjet ministara BiH
Analizirajući rad Savjeta ministara BiH u prvih devet mjeseci ove godine CCI je ocijenio da su optimistična obećanja iz ekspozea predsjedavajućeg Vjekoslava Bevande ostala samo mrtvo slovo na papiru.
– Tri mjeseca prije kraja godine ostvaren je rezultat koji ne zadovoljava ni polugodišnji plan rada ove institucije – ocijenio je CCI.
Bevanda je jedini bio prisutan na svim sjednicama, a nijedan ministar nije imao neopravdan izostanak. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Poslanici skupo naplatili krizu

    1. Sirotan

      Trebalo bi organizovati neku humanitarnu akciju za pomoć jadnim poslanicima, ionako jedva sastvaljaju kraj sa krajem… Sve bi to trebalo u neki kamenolom na prinudni rad, i to doživotno, ili dok ne istucaju onoliko tona kamena koliko hiljada maraka su zaradili do sada na račun ovog jadnog naroda!!!