Capital.ba

Poslanici razmotrili Zakon o porezu na dobit

27.10.2015. / 13:02

nsrsBANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je danas Prijedlog zakona o porezu na dobit, kojim se porez na dobit plaća po stopi od 10 odsto na poresku osnovicu za tu poresku godinu.

Ministar finansija Srpske Zoran Tegeltija istakao je da je generalna novina zakona da se pri obračunu dobiti koristi obračunska metoda, što znači da se pri izračunavanju poreske osnovice u oporezivi prihod uključuje ukupan prihod iskazan u bilansu uspjeha, osim prihoda koji u skladu sa ovim zakonom imaju drugačiji tretman.

“Usljed primjene obračunskog metoda iskazivanja rashoda, poresko priznati rashodi će imati širi obim u odnosu na postojeći zakon, što će se pozitivno odraziti na unapređivanje stanja u privredi”, rekao je Tegeltija, obrazlažući predloženo zakonsko rješenje u Narodnoj skupštini.

Najbitnije razlike između Nacrta i Prijedloga zakona ogledaju se u tome da se prilikom utvrđivanja poreske osnovice, za privredna društva koja u svom sastavu imaju poslovne jedinice, dobit poslovne jedinice iskazuje na način da ona odgovara onoj dobiti koju bi ostvarila poslovna jedinica da je samostalan i nezavisan subjekt, koji obavlja istu ili sličnu djelatnost pod istim ili sličnim uslovima.

Tegeltija je istakao da je iz Nacrta brisana odredba kojom su se izdaci za reklamu i propagandu priznavali samo do određenog procenta u ukupnom prihodu.

Rashodi po osnovu reklamacija proizvoda i usluga, koji se priznaju prilikom utvrđivanja poreske osnovice, povećani su sa 0,5 odsto na tri odsto od poslovnog prihoda u toj poreskoj godini.

Kao novina, naveo je Tegeltija, uvodi se da se poslovnoj jedinici pravnog lica sa sjedištem u drugom entitetu ili Brčko distriktu priznaju opšti i administrativni troškovi tog pravnog lica koji su u vezi sa prihodom poslovne jedinice, a najviše do visine učešća prihoda te poslovne jedinice u ukupnom prihodu tog pravnog lica.

“Detaljnije je propisan pojam i poreski tretman kapitalnog dobitka ili gubitka koji predstavljaju vrstu prihoda, odnosno rashoda, uz propisivanje prava Poreskoj upravi da, radi njihovog određivanja, može utvrditi tržišnu cijenu u slučaju kada je ugovorena cijena niža od tržišne”, objasnio je Tegeltija.

On je dodao da je stopa poreza po odbitku, koja se obračunava i plaća pri isplati prihoda stranom pravnom licu, smanjena sa 20 odsto na 10 odsto na iznos prihoda stranog pravnog lica, ako ugovorom o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja nije drugačije uređeno.

Osim navedenog, zakon je dopunjen i prekršajnim sankcijama, izvršeno je i sistematizovanje, preciziranje i jezičko usaglašavanje pojedinih odredaba ovog zakona.

Predsjednik NDP-a Dragan Čavić naglasio je da je ovo jedan od izuzetno važnih zakona koji regulišu oblast poslovanja u Republici Srpskoj, da zakon treba da bude apsolutno primjenjiv u praksi, te da njegove odredbe ne vrše pritisak na realni sektor i ne predstavljaju opterećenje za poslovanje.

Čavić je rekao da je značajno što su u Prijedlog zakona o porezu na dobit uvrštene primjedbe iznesene na nacrt, te da je posebno važno poglavlje o transfernim cijenama i nova poglavlja koja se tiču oslobađanja plaćanja poreza, s ciljem podsticaja zapošljavanja.

Poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Srpske Željka Stojičić smatra da će zakon pojednostaviti obračun poreza na dobit, omogućiti bolju naplatu, te poboljšati poslovni ambijent jer ide u korist privrednim subjektima.

Poslanik SDS-a Miladin Stanić naglasio je da je predloženi zakon značajan pomak u odnosu na prethodi, te da je, zbog razlika u zakonskim rješenjima u Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/, Srpska pretrpjela velike posljedice jer se dio privrednih subjekata preselio u FBiH.

“Zakon bi imao smisla i sa diferenciranom stopom poreza na dobit, prvenstveno imajući u vidu privredu, odnosno onaj dio privrede koji podrazumijeva proizvodnju, u kojem je 80.000 subjekata”, napomenuo je Stanić. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!