Capital.ba

Poskupljenja stigla umjesto čestitki

03.01.2015. / 13:23

cigarete1BANJALUKA, Novogodišnje slavlje mnogim građanima pokvarila su poskupljenja koja su stupila na snagu čim su se kazaljke na satu sklopile, pa su od 1. januara skuplje cigarete, a u nekim gradovima su povećane i cijene vode i odvoza smeća.

Cigarete su poskupjele i do 0,60 KM po kutiji u odnosu na 1. januar prošle godine, a u Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) BiH su istakli da je to posljedica usklađivanja njihove maloprodajne cijene sa odlukom o utvrđivanju posebne i minimalne akcize na cigarete i iznosom akcize na duvan za pušenje za 2015. godinu. Akcize su povećane odlukom Upravnog odbora UIO iz oktobra prošle godine.

Da bez novogodišnjih briga ne budu ni nepušači, potrudili su se u komunalnim preduzećima, čiji su novi cjenovnici stupili na snagu ulaskom u novu godinu. Kubik vode za domaćinstva u Prijedoru poskupio je sa 1,45 na 1,57 KM. Iste račune dobijaće industrijski i zanatski sektor, kojima je cijena ostala 3,26 i budžetski korisnici, za koje i dalje vrijedi tarifa od 2,48 KM po kubiku.

Voda je u Bijeljini poskupjela za sedam feninga po kubnom metru, na 1,57 KM, a ista cijena je i za privrednike i ustanove. Slične muke mogle bi uskoro zadesiti i Banjalučane, ukoliko Gradska uprava prihvati pristigle zahtjeve komunalnih preduzeća za poskupljenje vode, odvoza smeća i pogrebne usluge.

Sekretar Pokreta potrošača RS Dragovan Petrović kaže da, za razliku od cijena, platežna moć građana ne raste, zbog čega su poskupljenja sve veći teret za kućne budžete.

– Jednostavno, više nema prostora za rast cijena, a posebno prehrambenih proizvoda i komunalnih usluga. Oni koji odlučuju o cijeni komunalnih usluga morali bi da imaju u vidu da nije došlo do povećanja platežne moći potrošača i sigurno je da moraju debelo da analiziraju opravdanost tih zahtjeva – rekao je Petrović.

On kaže da davaoci komunalnih usluga najprije moraju da obezbijede domaćinsko poslovanje, a da onda krajnja mjera bude rast cijena.

– Pitam se šta će se dogoditi ako zbog poskupljenja padne naplata tih usluga. Poskupljenja mogu donijeti mnoge neželjene efekte – istakao je Petrović.

U jeku poskupljenja ohrabrujuća vijest stigla je iz “Elektroprivrede RS”. Osim zadržavanja dosadašnjih cijena, potrošači od 1. januara mogu slobodno da kupuju struju od snabdjevača po svom izboru, čime se postiže dodatna konkurencija na tržištu. RS je kao potpisnica ugovora o uspostavljanju Energetske zajednice jugoistočne Evrope preuzela određene međunarodne obaveze u vezi s otvaranjem tržišta električne energije. Regulatorne komisije za energetiku oba entiteta usvojile su neophodne dokumente, čime su i formalno stvoreni uslovi za početak liberalizacije tržišta struje.

Promjene na tržištu, ali samo simbolične, mogao bi da donese i sporazum o bescarinskoj trgovini sa članicama Evropske asocijacije za slobodnu trgovinu (EFTA), koji je stupio na snagu 1. januara. Taj dokument predviđa trgovinu bez carine sa Švajcarskom, Lihtenštajnom, Norveškom i Islandom.

Ekonomski analitičar Zoran Pavlović kaže da sporazum sa članicama EFTA neće imati uticaja na smanjenje cijena proizvoda koji budu uvoženi iz tih zemalja. Takođe, ne očekuje ni veće negativne posljedice zbog slobodnog uvoza jer BiH sa ovim zemljama ima relativno malu razmjenu.

– S druge strane, mogućnost našeg izvoza, na primjer u Švajcarsku, zahtijevaće ono što mi veoma sporo ili nikako ne realizujemo, a to su sistemi sertifikacije naših proizvoda. Mi nemamo mogućnost da izdamo validan sertifikat kako bi naši proizvodi mogli da budu izvezeni na švajcarsko tržište. Ovo je više politički dokument koji se neće ozbiljno osjetiti ni po osnovu cijena konačnih proizvoda, ni kada je riječ o trgovinskoj razmjeni – rekao je Pavlović.

Cijene cigareta

Najskuplje cigarete u Evropi puše Norvežani, gdje kutija u prosjeku košta 23 KM, dok su najjeftinije u Bjelorusiji, gdje koštaju 1,79 i Srbiji, gdje je prosječna cijena kutije 2,28 KM.
Najskuplje cigarete u EU su u Velikoj Britaniji, gdje paklica u prosjeku košta 22 KM, dok najbolje prolaze pušači u Litvaniji, gdje kutija cigareta u prosjeku košta četiri KM. U Hrvatskoj kutija cigareta u prosjeku košta sedam, a u Sloveniji osam KM. Glas Srpske

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!