Capital.ba

Posebna novina odredbe o restrukturisanju banaka

20.11.2016. / 13:56

Vlada RSBANJALUKA, Novim Nacrtom zakona o bankama prihvaćena su najnovija rješenja iz direktiva EU, prilagođena stepenu razvijenosti domaćeg bankarskog sektora, a posebnu novinu predstavljaju odredbe kojima se uređuje restrukturisanje banaka, saopšteno je iz Ministarstva finansija Republike Srpske.
U saopštenju se navodi da su prilikom izrade Nacrta zakona, koji je upućen na razmatranje Narodnoj skupštini Republike Srpske, u obzir uzeti pozitivna praksa zemalja iz okruženja i prijedlozi dati putem tehničke pomoći Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda.

Iz Ministarstva napominju da je riječ o cjelovitoj, sveobuhvatnoj izmjeni, te da se donosi novi zakon i ne ide se na parcijalne, pojedinačne izmjene.

Gotovo da nema segmenta bankarskog poslovanja koji se ne namjerava unaprijediti i osavremeniti ovim zakonom, od ulaska banke na bankarsko tržište, uslova njenog poslovanja, do samog izlaska banke sa bankarskog tržišta, koji podrazumijeva osim uobičajene likvidacije banke i stečaja jednu novinu u ovoj oblasti”, ističe se u saopštenju.

Osim uvođenja strožih kapitalnih zahtjeva, unapređenja korporativnog upravljanja i sistema upravljanja rizicima u bankama, uređenja kupoprodaje plasmana, što doprinosi rješavanju problema naplate nekvalitetnih kredita, te uspostavljanja nadzora nad bankarskim grupama na konsolidovanoj osnovi, posebnu novinu usvojenog zakona predstavljaju odredbe kojima se uređuje restrukturisanje banaka.

U skladu sa principima i načelima restrukturisanja banaka utvrđenim relevantnim direktivama EU i dobrom međunarodnom praksom, Nacrtom zakona o bankama Republike Srpske uspostavlja se efikasan i fleksibilan mehanizam za rješavanje slučajeva banaka koje imaju problema u svom poslovanju“, navodi se u saopštenju.

Iz Ministarstva pojašnjavaju da se tim mehanizmom obezbjeđuje potpuna zaštita osiguranih depozita, ograničava trošenje budžetskih sredstava za spasavanje banaka i uspostavlja pravilo da gubitke, u slučaju finansijskih teškoća, prvo snose akcionari banke.

Kao preventivne mehanizme zakon uvodi obavezu izrade planova oporavka od samih banaka i posebne mjere rane i brze intervencije Agencije za bankarstvo Republike Srpske kao supervizora, s ciljem sprečavanja širenja problema i očuvanja finanasijske stabilnosti uz najmanje moguće troškove.

Radi usaglašavanja sa novim Zakonom o bankama, izmijenjen je i dopunjen Zakon o Agenciji za bankarstvo Republike Srpske, kojim su uvedena dodatna ovlašćenja i nadležnosti Agencije za bankarstvo, posebno u postupku restrukturisanja banaka.

Takođe, propisuju se detaljniji kriterijumi za izbor članova Upravnog odbora, direktora i zamjenika direktora Agencije, te predviđa formiranje u okviru Agencije odbora za nadzor i odbora za restrukturiranje banaka.

“S ciljem očuvanja finansijske stabilnosti, posvećena sprovođenju daljih reformi bankarskog sektora i osavremenjavanju zakonskog okvira, Vlada Republike Srpske je usvojila Nacrt zakona o bankama Republike Srpske i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Agenciji za bankarstvo Republike Srpske”,
dodaje se u saopštenju.

Iz Ministarstva finansija navode da bi novi zakonski okvir trebalo da stvori zakonske pretpostavke za podizanje nivoa otpornosti pojedinačne banke i cjelokupnog bankarskog sistema, kako bi kapitalno ojačane banke pružile veću podršku realnom sektoru i obezbijedile zaštitu interesa deponenata.

U izradi ovih zakona, koja traje tri godine, osim Ministarstva finansija, učestvovali su i predstavnici Agencije za bankarstvo Republike Srpske, institucija iz finansijskog sektora, te predstavnici banaka koje nisu homogene u vlasničkoj strukturi, a koje je delegiralo Udruženje banaka.

Iz Ministarstva napominju da je prilikom izrade ovih zakona, ostvarena uspješna saradnja sa predstavnicima nadležnih organa i institucija Federacije BiH i postignut visok stepen međuentitetske usaglašenosti odredaba zakona, a radi obezbjeđenja jednakih uslova poslovanja banaka i zaštite deponenata u oba entiteta.

“Ministarstvo finansija i članovi Radne grupe su tri godine aktivno radili na izradi Zakona, koji je u formi Nacrta upućen u razmatranje i usvajanje u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Izrada zakona o bankama planirana je u programu rada za 2016, ne samo Ministarstva finansija kao obrađivača zakona, nego i Narodne skupštine Republike Srpske”, napominje se u saopštenju.

U saopštenju se dodaje da je cjelokupan Nacrt zakona dostupan na sajtu Ministarstva finansija/rubrika Skupština i Ministarstvo i u materijalima na sajtu Narodne skupštine. Srn

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!