Capital.ba

Porodična firma „Smiljevac prom“ izvezla 67 jahti

23.08.2018. / 12:03

LOPARE – Porodična firma „Smiljevac prom“ iz podmajevičkog sela Smiljevac kod Lopara proizvela je u prošloj godini 67 jahti i čamaca koje je prodala kupcima širom svijeta.

Proizvodi ove firme se, preko austrijske kompanije za koju već godinama rade, prodaju širom svijeta, a najveći dio završava na jezerima i morima u okruženju.

Ovo malo porodično preduzeće već 14 godina uspješno se bavi proizvodnjom jahti i čamaca, a vlasnici Goran Gajić i Milenko Babić zanat su prvo „pekli“ u austrijskoj firmi “Sunbeam” sa kojom i danas sarađuju.

Jedan od  vlasnika i direktor firme „Smiljevac Prom“ Goran Gajić rekao je da je sama zamisao o proizvodnji jahti na Majevici krenula od 1989. godine kada su počeli raditi u austrijskoj firmi „Sunbeam“ na proizvodnji jahti i čamaca.

„Naravno, čovjek uvijek mašta kako bi jednog dana mogao da se vrati u svoju rodnu grudu i da tu pokrene posao. Mi smo nekoliko godina radili u Austriji, stekli iskustvo i 2004. godine dio proizvodnje te firme preselili u naše rodno mjesto Smiljevac i tu počeli proizvoditi čamce i jahte za matičnu firmu u Austriji. Sada radimo jahte koje mogu da stanu na šleper, dakle do 2,5 metara širine i dužine 6,5 do sedam i osam metara“, rekao je Gajić.

Kaže da saradnja sa austrijskom firmom traje i danas i da se na toj saradnji zasniva njihova osnovna proizvodnja.

„Od te firme nismo imali nikakvu finansijsku pomoć. Njih je zanimalo samo da dobiju kvalitetan proizvod, a hoćemo li mi to proizvoditi na njivi, u garaži ili u kvalitetnoj proizvodnoj hali to njih nije interesovalo. Imali su povjerenje u nas da ćemo to kvalitetno uraditi. Mi smo tada imali ogromno ulaganje da se napravi kvalitetna proizvodna hala sa svim standardima koji zadovoljavaju uslove za proizvodnju“, naglasio je Gajić.

Ova firma trenutno zapošljava pet radnika, a Gajić kaže da su prije krize zapošljavali i do devet radnika zbog mnogo većeg obima posla.

Broj jahti i čamaca koje proizvedu varira od godine do godine, a maksimalan broj koji su uspjeli da proizvedu u toku jedne godine je 67.

„Taj broj smo postigli u prošloj godini i to je najveći broj jahti koje smo u toku jedne godine proizveli“, rekao je Gajić.

Cijene jahti koje se proizvode u Loparama kreću se od 40.000 evra pa naviše, ali Gajić kaže da to nije cifra koju oni dobijaju, s obzirom da se kod njih pravi poluproizvod.

Mi imamo oko deset odsto te cijene za dio posla koji radimo, a to je kompletan kostur, dok se enterijer dograđuje u pogonima u Austriji“, naglasio je Gajić.

Iako „Smiljevac prom“ predstavlja malu porodičnu firmu, planovi za naredni period su im veliki, a trenutno razgovaraju sa jednom švajcarskom firmom sa kojom bi već od jeseni mogli da postignu dogovor i pokrenu proizvodnju i za njih.

 

Poslovni portal CAPITAL.ba će u narednom periodu objaviti niz priča o kompanijama u BiH koje su uspjele na domaćem ili stranom tržištu bez političkih veza ili dobijanjem unosnih poslova od države i vlasti.  Pozitivnim primjerima poslovanje želimo ohrabriti i podstaknuti mlade i inovativne ljude da se počnu baviti privatnim preduzetništvom, te pokazati da je moguće biti uspješan bez politike i javnih budžeta. Projekat “Svijetla strana BiH” se realizuju uz pomoć granta ambasade SAD u BiH. 

 

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!