Capital.ba

Porezi prepreka za investicije

06.12.2011. / 8:10

BANJALUKA, BiH je jedna od zemalja u kojima visina poreza najviše ograničava investicije i podsticaje za rad, te je prema ovom parametru među najlošije plasiranim zemljama svijeta.

Prema godišnjem izvještaju “Global Competitiveness Report” (GCR), koji je objavio Svjetski ekonomski forum, BiH je jedna od 20 zemalja u kojima visina poreza najviše ograničava podsticaje, te se nalazi na 123. mjestu od ukupno 142 zemlje svijeta.
Ipak, po ovom parametru BiH nije najlošije rangirana zemlja bivše Jugoslavije. Hrvatska se po negativnom uticaju visine poreza na investicije nalazi na čak 140. mjestu, dok je Slovenija na 129. mjestu. Srbija se nalazi na pet mjesta ispred BiH.
Prema ovom izvještaju, visina poreza najmanji uticaj ima na investicije u Kuvajtu, Luksemburgu, Švajcarskoj i Hongkongu.
Član Udruženja ekonomista RS SWOT Miloš Todorović je istakao da preduzeća osim PDV-a i doprinosa, između ostalog, plaćaju i poreze na dobit, te dvije vrste takse, za preduzeća koja se bave trgovinom, kao i niz drugih parafiskalnih nameta.
– Plaća se i Privredna komora, zatim naknada za šume i vode i protivpožarna naknada, obavezno je plaćati i servis za fiskalne kase, bez obzira na to da li se koriste usluge servisiranja ili ne, a preduzeća koja godišnje imaju promet veći od milion maraka, obavezna su plaćati i revizora – istakao je Todorović.
On je dodao da se niz troškova koji su stavljeni na teret preduzećima, obeshrabruju kako domaće, tako i strane investitore.
– Što je veća stopa poreza, investitori se sve teže odlučuju za pokretanje posla, jer oni zapravo tragaju za zemljama, gdje pored ostalih uslova, postoje i niske stope poreskih opterećenja – istakao je Todorović.
Visina
Republika Srpska je povećala stopu poreza na dohodak sa osam na deset odsto od 1. februara ove godine, a istovremeno je ukinuto pravo poreskih obveznika na neoporezivi dio ličnog dohotka. Za jedan odsto su povećane i stope doprinosa za zdravstveno i penzijsko i invalidsko osiguranje. Ukupni porezi u RS su povećani na 33 odsto. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!