Capital.ba

Porez i na penzije prinudnih radnika

21.11.2011. / 11:17

BRISEL, Odluka Njemačke da uvede poreze na penzije Belgijancima, koji su tokom Drugog svjetskog rata bili na prisilnom radu, izazvala je nezadovoljstvo među preživjelima.

“Ovo me ne pogađa samo finansijski već i emocionalno. Moj pokojni suprug decenijama je imao napade nakon prisilnog rada u Njemačkoj. Nečuveno je da Nijemci sada žele vraćanje  tog novca”, rekla je Simon de Vos (84) udovica radnika na prisilnom radu listu “Gazet van Antverpen”.

Prema medijskim izvještajima u Belgiji, njemačke vlasti su tokom protekle godine usvojile  zakon u kojem se navodi da će biti uveden porez od 17 odsto na penzije radnika koji su bili na prisilnom radu.

Porez će biti uveden retroaktivno od 2005. godine što znači da se preživjeli ili njihove udovice suočavaju sa velikim iznosima  čiji povrat zahtjeva Njemačka.

Ombudsman u belgijskom penzionoj službi Toni Vandersten potvrdio je da je nekoliko desetina bivših radnika na prisilnom radu uložilo žalbe.

Krajem 1942. godine nacisti su pokrenuli program prisilnog rada u okupiranim zemljama za potrebe njemačke ratne industrije. Nekoliko miliona ljudi poslato je na prisilni rad u Njemačkoj, među kojima je 200 000 Belgijanaca.

Nije poznato da li će francuski, holandski, italijanski, poljski ili drugi preživjeli biti suočeni sa porezom na penzije.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!