Capital.ba

Porast broja siromašnih u Rumuniji

26.07.2009. / 7:40

siromastvo1BUKUREŠT,  Stopa siromaštva u Rumuniji će se zbog ekonomske krize povećati sa prošlogodišnjih 5,7 odsto na 7,4 odsto ove godine, navodi se u izvještaju Svjetske banke.
Stopa apsolutnog siromaštva obuhvata broj osoba koje žive sa manje od tri dolara dnevno. Predviđa se da će broj Rumuna koji će ove godine živeti na granici siromaštva, biti u porastu sa 1,22 miliona prošle godine na 1,6 miliona ove godine.

U poslJednjih nekoliko godina, u okolnostima ekonomskog rasta broj siromašnih u Rumuniji se znatno smanjio sa 2,1 miliona u 2007. godini na 1,2 miliona osoba 2008. godine.

Siromaštvo najviše pogađa djecu i poljoprivrednike koji zajedno čine 55 odsto cjelokupne populacije koja je pogođena siromaštvom. Broj dece koja će trpiti zbog siromaštva, povećaće se za gotovo tri odsto, sa 250 hiljada prošle godine na 350 hiljada ove godine.

Svetska banka je kritikovala rumunski sistem socijalne zaštite, jer Rumunija najmanje troši po glavi stanovnika za socijalnu zaštitu među zemljama članicama Evropske unije.

Istovremeno, rumunski premijer Emil Bok kaže da će do kraja godine plate premijera i svih ministara smanjiti za 20 odsto. Ipak, analitičari su to ocijenili kao “beskorisnu, smješnu i populističku mjeru”.

Vlada je praktično ostala bez novca, u budžet ne ulazi koliko je predviđeno, tako da vlada uzima zajam od banaka. Od početka godine, vlada je uzela zajam veći za 300 odsto u odnosu na prošlu godinu i to oko 11 milijardi evra od osam banaka, a sada namjerava da pozajmi još jednu milijardu evra.

Analitičari ocjenjuju da nije loše što vlada uzima zajam, ako bi taj novac bio korišćen za investicije za razvoj ekonomije, ali se zajam koristi sa isplatu plata i penzija.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!