Capital.ba

Ponovo zahtjev za stečaj bijeljinskog „Elvaca“

30.11.2016. / 12:05

– Srđan Tekić prvi prijedlog povukao, a zatim ponovo zatražio stečaj
– Dugovanja preduzeća premašuju kapital
– Najveća dugovanja prema Bobar banci u likvidaciji i IRB-u

BIJELJINA, Direktor bijeljinske firme „Elvaco“ Srđan Tekić po drugi put je podnio zahtjev za stečaj ovog preduzeća navodeći kao razlog blokadu računa, ogromna dugovanja koja premašuju vrijednost kapitala i nemogućnost pronalaska partnera koji bi investirali u ovu firmu.

elvaco

U Okružnom privrednom sudu u Bijeljini jutros je održano ročište na kojem je Tekić iznio razloge zbog kojih je zatražio stečaj ove firme, članice Bobar grupacije.

Tekić je za CAPITAL rekao da su se nakon što je prvi put podnio zahtjev za stečaj pojavili investitori koji su bili zainteresovani da ulože u „Elvaco“, te da je zbog toga povukao prijedlog za otvaranje stečajnog postupka.

Najozbiljniji investitori, prema njegovim riječima, bili su iz Belgije, ali su i oni odustali nakon što su se uvjerili “koliko je ovdje komplikovano i nesigurno ulagati”.

„Oni su bili voljni da ulože značajan kapital u „Elvaco“, međutim, kada su sagledali tržište, naše zakone i privredni ambijent, odustali su uz obrazloženje da bi to ulaganje bilo veoma rizično“, rekao je Tekić.

On je istakao da mu nakon toga nije preostalo ništa drugo nego da ponovo zatraži stečaj, s obzirom na to da su dugovanja „Elvaca“ iznad kapitala, a da su mu računi duže vrijeme blokirani.

„Dugovanja „Elvaca“ iznose 24 miliona KM, a kapital 22 miliona. Takođe, računi preduzeća su blokirani još od decembra 2014. godine, odnosno od propasti „Bobar banke“, naglasio je Tekić i dodao da je novi prijedlog za stečaj podnio u avgustu.

Kazao je da su najveća dugovanja prema „Bobar banci“ i to oko sedam miliona KM i Investiciono razvojnoj banci (IRB) RS u iznosu od 6,5 miliona KM.

Kredit koji je IRB odobrila „Elvacu“ pod istragom je Ministarstva unutrašnjih poslova RS, a dokumentacija o ovom zajmu ranije je izuzeta iz preduzeća.

Tekić je istakao da, iako je praksa u RS pokazala da 99 odsto preduzeća koja odu u stečaj više nikada ne proradi, vjeruje da „Elvaco“ može nastaviti da radi.

„Za ovoliki dug kriv je onaj ko je uzimao kredite, ali isto toliko su krivi i oni koji su neoprezno ulagali i davali novac preduzeću“, istakao je Tekić.

On je podsjetio da je sa firmom „Rimeko“ iz Sarajeva još ranije sklopljen ugovor o zakupu prostora i da ta firma i dalje radi tu.

Inače, „Elvaco“ je, nakon što su mu 2014. blokirani računi, formirao firmu „Elvaco steel“ kako bi mogao da nastavi sa proizvodnjom.

Tekić je ranije upozorio Upravni odbor „Elvaca“ da se iz tog preduzeća svaki mjesec izvlače velike sume novca kroz poslove sa povezanom firmom „Elvaco steel“ te zatražio da se to prijavi organima nadležnim za organizovani kriminal.

CAPTAL: M. Čigoja

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!