Capital.ba

Položaj žena u poslovnom svijetu i dalje vrlo nezavidan

05.06.2016. / 7:28

muskarci_zene_posaoBEOGRAD, Ustavom Srbije zagarantovana je ravnopravnost polova, ali istraživanja pokazuju da je položaj žena u poslovnom svijetu i dalje nezavidan.

Među zaposlenima u Srbiji, žena je za 16 odsto manje nego muškaraca, a i teže napreduju u karijeri.

Žene rade podjednako, nerijetko i više od svojih kolega. Ipak, važne odluke najčešće donose muškarci i tu nije kraj njihovim privilegijama:

“Ako rade isti posao kao žene imaju veću platu, u Srbiji konkretno su bolje zaposleni, veća je stopa nezaposlenosti među ženama. Preko 90 odsto situacija vlasništvo nad kućom je prepisano na muškarca, ne na ženu, i ako su u braku, na primer”, kaže Miša Stojiljković, novinar i psiholog.

Osnivačica medijske kuće koja se bavi biznisom kaže da je oduvek toliko zaposlena da nije stigla da se osvrne na to smeta li nekome što je u biznisu. Međutim, neke njene koleginice morale su da se bore sa predrasudama.

Znam puno žena koje tvrde da samom činjenicom da su žene jesu u poziciji dokazuju da su jednako sposobne, jednako vredne, da će raditi, da čak rade i više nego muškarci da bi mogle da dokažu da kvalifikovane da budu na nekoj poziciji”, kaže Biljana Stepanović, novinarka.

Jedan od načina da se zaobiđu godine iščekivanja kako bi bile one koje odlučuju u poslu jeste da same postanu svoje gazdarice.

Trećina od 16 milijardi dinara koje država izdvaja za preduzetništvo, namjenjena je preduzetnicama.

“To znači na one žene koje tek počinju posao i nisu nikada do sada radile ili za one koje već imaju svoje preduzetničke radnje ili kompanije pa im je za nov posao potreban novac”, kaže ministarka Zorana Mihajlović.

Žene koje najčešće rade prekovremeno, a besplatno jesu žene na selu. Često se zovu stubom kuće, ali tu važnu ulogu im rijetko priznaje društvu i lokalna zajednica. Poslove koje obavljaju da bi održale domaćinstvo potcjenjeni su i nepriznati.

U posebno nepovoljnom položaju nalaze se poljoprivrednice koje su trudne ili su se porodile. One ne dobijaju ni novčanu naknadu za vrijeme porodiljskog odsustva jer u pravnom sistemu nisu prepoznate kao zaposlene osobe ili preduzetnice. N 1

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!