Capital.ba

Politika teža od biznisa – novac nije garancija mandata

11.10.2018. / 17:35

BANJALUKA – Privrednici koji su bili na izbornim listama za poslanike Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) i Parlamenta BiH nisu se baš proslavili, pa će ih tek nekoliko sjesti u poslaničke klupe.

Narodna skupština RS

Analiza portala CAPITAL pokazala je da će, prema dosadašnjim rezultatima Opštih izbora, u Narodnoj skupštini RS biti manje od deset poslanika koji imaju privatne biznise iole poznate u javnosti.

Od onih koji imaju privatne kompanije, u poslaničku klupu Parlamenta BiH bi mogao da sjedne SNSD-ov Vojin Mitrović iz Bijeljine.

U vlasništvu Mitrovićeve porodice je preduzeće „Oktan promet“, koje se bavi proizvodnjom savitljivih cijevi, ali i trgovinom naftom i naftnim derivatima. Mitrović je vlasnik i „Šipad komerca“, preduzeća koje se bavi trgovinom na veliko i suvlasnik „Panaflexa“ koji je u stečaju. U imovinskom kartonu 2014. godine je naveo da pored benzinske pumpe ima i naftni terminal, motel… te da je vlasnik i firme „Oktan promet YU“, da ima akcije u preduzeću “Komunalac”, Poštama Srpske i udio u kompaniji „DP Šipad komerc namještaj promet“ Beograd. Mitrović je osvojio 24.492 glasa.

U NSRS će po drugi put ući i Gordana Tešanović iz banjalučkog SNSD-a. Ona je osvojila 6.303 glasa, a da se bavi biznisom u javnosti je postalo poznato kada je na poznatom banjalučkom izletištu Banj brdo otvoren motel i restoran „Novak“, po franšizi poznatog tenisera Novaka Đokovića. Da posjeduje motel, Tešanovićeva je prijavila i u imovinskom kartonu 2014. godine.

Od DNS-ovaca svakako je najpoznatiji bankar Milan Radović koji bi trebalo da bude narodni poslanik u RS. Radović je najveći akcionar i direktor Nove banke Banjaluka. Radović je kao kandidat za poslanika u NSRS osvojio 8.513 glasova.

Njegov stranački kolega Aco Stanišić iz Pala ima porodičnu firmu „Stanišić“ koja se bavi proizvodnjom, uslugama, unutrašnjom i spoljnom trgovinom. Osnovna djelatnost joj je proizvodnja rezane građe, stolarije, impregnacija drveta… Stanišić je kao kandidat za poslanika u NSRS dobio povjerenje 4.703 birača.

Od SDS-ovaca u parlament Srpske će ponovo Miladin Stanić iz Prnjavora koji je osvojio 4.864 glasa. Stanić je vlasnik firme „Bisprom“ koja se bavi veleprodajom i maloprodajom poljoprivrednih proizvoda, repromaterijalom i mehanizacijom za poljoprivrednu proizvodnju. Ta firma je većinski vlasnik prnjavorskog “Mlinpeka” koji se bavi proizvodnjom mlinskih proizvoda. Stanić je većinski vlasnik i firme “Piko” koja se bavi nekretninama.

U Narodnu skupštinu RS će i PDP-ov Milenko Vicanović iz Bijeljine. On je i na prošlim izborima osvojio mandat, ali je lani vratio poslanički mandat. Sada je opet izvjesno da će u poslaničku klupu jer je osvojio 5.049 glasova birača u svojoj izbornoj jedinici. Vlasnik je trgovačke radnje i komisiona “Garfild” u Bijeljini i direktor javnog preduzeća “Komunalac”.

Tu je i PDP-ov dosadašnji odbornik u Banjaluci Draško Stanivuković, koji je sa 18.297 glasova osvojio poslanički mandat u NSRS. Iako mlad, vlasnik je i direktor prodavnice autodijelova i autopraonice AS u Banjaluci.

Mnogi privrednici nisu imali sreću da uđu u parlment

Jedan od vlasnika fabrike obuće “Sanino” iz Dervente Radovan Pazurević, kao kandidat SNSD-a, nije uspio da sa 1.278 osvojenih glasova uđe u NSRS, kao ni njegov stranački kolega Marinko Umićević, direktor tvornice obuće “Bema” iz Banjaluke. Umićeviću za sada osvojen 18.191 glas neće biti dovoljan da postane parlamentarac BiH.

U obućarskoj industriji ostaće i Dragutin Škrebić koji se na listi Socijalističke partije borio za poslaničko mjesto u NSRS. Osvojio je 3.944 glasa. Škrebić je vlasnik firme “Škrebić Company” u Tesliću.

Vlasništvo u “Drvnoj industriji Šipovo” i firmi „Emdex“ ovaj put nije pomoglo Milanu Kovaču da osvoji mandat u NSRS s dobijenih 5.079 glasova.

Ni dva sokolačka biznismena Mirko Čolović i Milan Jolović ispred SNSD-a nisu uspijeli da se izbore za poslanički mandat sa 2.027, odnosno 3.437 osvojenih glasova. Čolović je vlasnik “Mesne industrije Čolović“, za koju se navodi da je u stečaju. Jolović je vlasnik firme „Gosmis“ koja se bavi trgovinom, a nedavno je započeo gradnju luksuznog hotela od milion maraka na Sokocu. Pominje se i da je jedan od suvlasnika agencije za fizičko i tehničko obezbjeđenje.

Ni mladom SNSD-ovom odborniku Momčilu Antoniću iz Banjaluke nije se posrećilo pa iz firme “Euro beta”, koja se bavi sakupljanjem, transportom, skladištenjem, ponovnim korišćenjem ambalažnog otpada, neće preći u poslaničke klupe NSRS iako je osvojio 7.831 glas. U vlasništvu Antonićeve porodice je i firma “Venera” jedan od vodećih distributera visokokvalitetnih proizvoda široke potrošnje na tržištu BiH.

Ni pojedini privrednici s članskom kartom PDP-a nisu imali sreće da uđu u poslaničke klupe. Među njima su i Desimir Živanić iz Prnjavora, vlasnik firme “Živanić DS” koja se bavi proizvodnjom i uzgojem pilića. On je dobio povjerenje 371 birača.

Tu su i PDP-ovi Perica Bundalo (1.871 glasova) koji je suvlasnik u firmi “Fit” u Kozarskoj Dubici, a koja se bavi trgovinom na veliko i malo nerđajućim čelicima, te Radislav Đurić (2.234 glasa) iz Teslića, vlasnik firme “NV-Trade” koja se bavi trgovinom na veliko mesom i mesnim proizvodima. Bundalo tako neće obnoviti mandat u NSRS, a Đurić za sada neće imati priliku da vidi kako je u poslaničkim klupama. Istu sudbinu ima i Nebojša Ličanin iz Laktaša, vlasnik firme “Eko Biohem” koja se bavi proizvodnjom kućne hemije, sirićetne kiseline, folijskog programa. On je dobio povjerenje 688 birača.

Na listi PDP-a bio je i Dragomir Sekulić (1.024 glasova), vlasnik restorana “Continental” u Ugljeviku, Miroslav Lazarević (2.149 glasova), vlasnik firme “LD auto” u Bijeljini.

Od PDP-ovaca u Parlament BiH nisu “prošli” vlasnik auto škole “Omega” iz Bratunca Mirko Stojanović (1.550 glasova).

Sreću da osvoji mandat po drugi put nije imao ni Slavko Dunjić (2.861 glas) iz Ujedinjene Srpske koji je vlasnik „WELLMEDIC-a” u Gradišci, ali ni SDS-ovac Dušan Berić (2.711) iz Prijedora, koji ima udio u vlasništvu firme “Bosnamontaža”.

Moguće je da su i drugi kandidati koji imaju privatne biznise dobili ili izgubili u trci za mjesto u nekom od parlamenata, ali istraživanjem nismo mogli utvrditi konačan broj.

CAPITAL: Svjetlana Šurlan

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!