Capital.ba

Politički zastoj šteti hrvatskoj ekonomiji

06.06.2016. / 19:15

zagrebZAGREB, Hrvatskoj ne prijeti grčki scenarij, ali je ugrožava potpuno zaustavljanje provođenja reformi, slažu se svi u toj zemlji.

Aktuelna politička kriza vlasti u Hrvatskoj šteti budžetu, privredi i građanima, slažu se, osim stručnjaka, čak i ministri zaduženi za te resore.

Ipak, uvjeravaju da zbog opasnosti od skupljeg zaduživanja Hrvatskoj ne prijeti grčki scenarij, ali je ugrožava potpuno zaustavljanje provođenja reformi do kojeg je došlo zbog političkog zastoja.

Samo 128 miliona evra strani investitori su uložili u Hrvatsku prošle godine, najmanje u zadnjih dvadesetak godina. Ipak, neki od njih vjeruju da taj iznos u ovoj godini neće bitno pogoršati velika politička kriza u kojoj se zemlja nalazi.

„Mi smo mlada demokracija koja se uči ovakvoj političkoj utakmici, ali ozbiljnim investitorima to ne bi trebao biti problem. Problem su druge stvari, to znači neujednačena primjena zakona, porezna politika, nekonzistentnost strategije hrvatskog gospodarstva“, rekao je Mladen Fogec, predsjednik udruženja stranih ulagača u Hrvatskoj.

Dok lideri njihovih stranaka politički ratuju HDZ-ov ministar finansija i MOST-ov ministar privrede na konferenciji o stranim ulaganjima pokušavaju umiriti ulagače i građane. Iako je zaduživanje države u inostranstvu prošle sedmice poskupilo zbog sukoba unutar vlasti, Hrvatska, kažu nije Grčka i ne prijeti joj bankrot.

„Ne, nikako. U ovom trenutku mogu to sigurno i odgovorno reći, bez obzira na raznorazne povike o nemogućnosti zaduživanja transakcija kao takva nije dolazila pod znak pitanja, bili su pod znakom pitanja određeni uvjeti transakcije“, kazao je Zdravko Marić, ministar finansija Hrvatske .

Transakcija u kojoj je država prodala 20 posto udjela u elektroenergetskoj kompaniji Končar za 47 miliona evra,  jedna je od onih kojima se pokušava smanjiti javni dug. Nastavak tog puta zahtijeva reforme čije provođenje potpuno koči politička kriza.

„To otežava rad gospodarstva i mislim svi skupa da moramo zauzeti jasan stav da reforme u gospodarstvu se moraju nastaviti, ne samo vlada u ovome sastavu, nego bilo koja bi trebala taj program već unaprijed prihvatiti“, navodi Tomislav Panenić, ministar privrede Hrvatske.

Neki stručnjaci upozoravaju da, iako politička kriza dugoročno znači velike gubitke za budžet i privredu, u kratkom roku nosi čak i određene pluseve.

Dok vlada ovakva politička situacija, to znači da su rashodi manje-više zamrznuti i da bi deficit proračuna trebao biti niži od očekivanoga. S druge strane, ova politička situacija usporava sve reformske procese koji su ovoj zemlji izuzetno potrebni da bi u srednjem roku mogla podignuti stopu rasta“, rekao je Hrvoje Stojić, makroekonomski stručnjak.

A upravo je stopa privrednog rasta zemlje jedan od najprimamljivijih kriterija stranim ulagačima .  Al Jazeera

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!