Capital.ba

Pokretanje stečaja u RAOP-u – jedino rješenje

05.04.2014. / 18:32

radnici-raopBANJALUKA, Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske saopštilo je da će u ponedjeljak, 7. aprila, biti pokrenut stečaj u preduzeću “Energoinvest – Rasklopna oprema” /RAOP/ u Istočnom Sarajevu, što je jedini način da se riješi pitanje ovog privrednog subjekta i radnika.

Preduzeće “Vodovod i kanalizacija” iz Istočnog Sarajeva će, kao povjerilac, podnijeti zahtjev za pokretanje stečaja, što je, ističu u Ministarstvu, jedini način da se pitanje radnika riješi kroz Vladin program socijalnog zbrinjavanja radnika u postupku stečaja.

“Iznenađeni smo posljednjim potezom vlasnika ‘RAOP-a’, preduzeća `Jugotrejd` iz Beograda, koje je, suprotno Zakonu o radu i Kolektivnom ugovoru, donijelo rješenje o otkazima za 171 radnika”, navode iz Ministarstva i izražavaju punu podršku aktivnostima radnika i sindikata na osporavanju tih rješenja.

Iz Ministarstva ističu da je za rješenja o otkazima radnika u RAOP-u jedini krivac vlasnik “Jugotrejd” iz Beograda, koji je 2006. godine privatizovao to nekada strateško preduzeće u Istočnom Sarajevu.

U saopštenju se podsjeća da je Vlada Republike Srpske u februaru 2013. godine Sindikalnoj organizaciji RAOP-a dodijelila pomoć od 240.000 KM i napominje da ne treba dovoditi u vezu pitanja funkcionisanja RAOP-a i novog preduzeća “Elektroinženjering” iz Banjaluke, jer je riječ o potpuno odvojenim subjektima.

Iz Ministarstva navode da je banjalučko preduzeće “Elektroinženjering”, koje je kupilo imovinu RAOP-a, ispunilo sve dosadašnje obaveze u skladu sa dogovorom, što pokazuje ozbiljnost njihovih namjera, te da je angažovano na stvaranju uslova za pokretanje proizvodnje, kao i osnivanju regionalnog remontnog centra.

“Trenutno su angažovani na stvaranju uslova za pokretanje proizvodnje, koja podrazumijeva rješavanje problema, posebno u dijelu koji se odnosi na zastarjelu opremu i tehnologije, s ciljem povećanja konkurentnosti”, dodaje se u saopštenju.

Beogradsko preduzeće “Jugotrejd” je 2006. godine kupilo paket od 64 odsto akcija državnog kapitala, a Vlada Republike Srpske je, od privatizacije, pružala podršku novom vlasniku s ciljem obezbjeđenja nesmetanog poslovanja.

“Tako je privredno društvo od 2008. do 2011. godine dobilo subvencije od ukupno 732.988 KM, kreditna sredstva Investiciono-razvojne banke od ukupno oko 1,5 miliona KM, reprogramirane su obaveze Poreske uprave za period do 31. oktobra 2009. godine u ukupnom iznosu od 1.771.786 KM, kao i obaveze prema javnim preduzećima ‘Vodovod’, ‘Elektrodistribucija’, ‘Sarajevogas”, dodaje se u saopštenju.

Međutim, navode iz Ministarstva, očigledno je da je menadžment preduzeća, u prethodnom periodu, donosio pogrešne poslovne odluke, stvarajući gubitak i nove obaveze prema Poreskoj upravi i drugim povjeriocima.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!