Capital.ba

Pokrenuta procedura o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama BiH

15.02.2016. / 17:12

sarovicSARAJEVO,  Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović rekao je danas da je Ministarstvo pokrenulo proceduru za izmjene i dopune Zakona o akcizama BiH, da bi bila sprovedena ranija inicijativa o “plavom dizelu”.

“Inicijativu je podržao Savjet ministara BiH, a Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje BiH dao je pozitivno mišljenje, čime su se stekli uslovi da ova važna mjera za poljoprivrednike može uskoro biti usvojena i da u ovoj godini ili njenoj prvoj polovini poljoprivrednici mogu koristiti benefite kao oni iz drugih zemalja”, istakao je Šarović na konferenciji za novinare u Sarajevu.

Napominjući da za ovu inicijativu postoji i saglasnost entitetskih ministarstava, Šarović je rekao da je njegova procjena da je trasiran put za usvajanje ovog zakona.

On je naveo da su usaglašeni prijedlozi zakona o poljoprivredi i zakon o veterinarstvu i da je proteklih sedmica riješeno u grupama šest otvorenih pitanja.

“Preostalo je da bude urađen dodatni napor i usaglašene neke odredbe Prijedloga zakona o hrani”, naglasio je Šarović.

On je najavio da bi u BiH iz Dablina 14. marta trebalo da dođe misija Komisije EU za hranu i veterinarstvo koja namjerava da do 25. marta kontroliše sistem BiH u oblasti hrane za životinje.

Prema njegovim riječima, misija bi trebalo da posjeti najmanje dvije mljekare koje imaju dozvolu za izvoz, jedan broj farmi, te Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih donosa BiH, entitetska ministarstva poljoprivrede i Kancelariju za veterinarstvo.

“U EU trenutno izvoze najmanje tri mljekare – `Mljekoprodukt` iz Kozarske Dubice, Mljekara Livno i `Megle` iz Bihaća. U 2015. godini BiH je izvezla mlijeko u vrijednosti od gotovo 50 miliona KM” ,  naveo je Šarović.

On je rekao da je iz Ambasade Turske u BiH došla informacija da je za BiH odobren izvoz od 5.700 tona mesa po uslovima koji su važili do sada, a da je na čekanju prijedlog Ministarstva ekonomije Turske za izvoz dodatnih 10.000 tona pod uslovima koji još nisu dostavljeni BiH.

“O tome ćemo narednih dana biti obaviješteni ili će to biti predmet razgovora sa turskom stranom”, istako je Šarović.

Prema njegovom mišljenju, potvrđuje se ono što se govorilo proteklih sedmica da će Turska izaći u susret zahtjevima BiH i odobriti izvoz rashlađenog mesa i smrznutog mesa u tu zemlju, a da je na BiH da otkloni sve nedostatke u procesu izvoza mesa kod svih institucija koje učestvuju u ovom lancu.

“Ministarstvo smatra da BiH treba da učini sve da ovaj aranžman bude u interesu poljoprivrednika, da oni koji su pravili zloupotrebe budu eliminisani iz ovog procesa. Nismo namjerno izlazili sa imenima da bismo dali prostora da institucije rade svoj posao, a ukoliko bude zloupotreba koje imaju elemente krivičnog djela o tome će sud dati Tužilaštvo BiH”, rekao je Šarović.

Prema njegovim riječima, u ovom postupku znatna ovlaštenja su na lokalnim veterinarskim inspektorima, entitetskim ministarstvima poljoprivrede i Spoljnotrgovinskoj komori BiH koja izdaje sertifikat o porijeklu.

“Sa njima smo obavili više razgovora i upozorili ih da svoju profesionalnost i odgovornost moraju podići na mnogo veći nivo”, kaže Šarović.

On je najavio da će BiH 21. ili 22. aprila u Njujorku da potpiše globalni dokument o klimatskim promenama, koji je usvojen u maju prošle godine u Parizu. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!