Capital.ba

Pojačano interesovanje za uzgoj ljekovitog i aromatičnog bilja

30.08.2015. / 11:07

ljekovito bilje 1PODGORICA, Za uzgoj ljekovitog i aromatičnog bilja posljednjih godina u Crnoj Gori vlada pojačano interesovanje.

Za podizanje plantaža osim poljoprivrednih proizvođača, zainteresovani su i investitori koji se opredjeljuju za preradu u aromatična ulja, čime postižu značajno veću zaradu.
Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja Crne Gore, upravo na interesovanje proizvođača, već drugu godinu zaredom podržava podizanje plantaža ljekovitog i aromatičnog bilja. Uglavnom je riječ o uzgoju pelina, ali su formirani i ozbiljni zasadi smilja i i lavande.

“Podrška se prošle godine davala po hektaru zasađene površine, dok se u ovoj godini podržavaju investicije u taj sektor. Osim podsticaja za nove zasade, kroz agrobudžet se podržava i prerada na porodičnim gazdinstvima. Podrška preradi, ozbiljnijoj u finansijskom smislu biće omogućena i kroz naredni IPARD like poziv, kao i sam IPARD, što bi u krajnjem imalo veći efekat i za proizvođače, ali i državu“, kazali su u Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja Crne Gore.

U tom Vladinom resoru smatraju da nema razloga da primarna proizvodnja i sirovina ide iz Crne Gore, kada i sami mogu organizovati preradu i stvoriti dodatu vrijednost, posebno kroz izvoz. Prema njihovim riječima Crna Gora je bogata florom.

“Na 0,01 odsto ukupne površine svetskog kopna, raspolažemo sa 1,2 procenta ukupne svetske flore, te smo po broju vrsta po jedinici površine prvi u Evropi. U Evropi je zastupljeno oko 12.000 vrsta biljaka od čega na Balkanskom poluostrvu oko 6.700. Smatra se da od 3.200 vrsta na teritoriji Crne Gore, 400 pripada lekovitom bilju“, pojasnili su u Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja.

Naglasili su da je i kvalitet tog ljekovitog bilja izuzetan. Poznato je da recimo pelin koji raste u Crnoj Gori, takozvani uskolisni, bio veoma tražen na inostranom, posebno američkom tržištu, zbog čega je ranije Crna Gora bila značajan izvoznik.

Da se uzgoj ljekovitog i aromatičnog bilja u Crnoj Gori prepoznaje kao unosan posao pokazuje i primer firme „Herbal Montenegro“, čiji vlasnici ulaze u ozbiljne investicije u ovoj oblasti.

Zasnovali su zasad smilja na Pacpolju u Ozrinićima kod Nikšića, na površini od tri hektara. Planovi su širenje primarne proizvodnje, prerada, ali i saradnja sa manjim poljoprivrednim proizvođačima.

“Na istoj lokaciji, na jesen planiramo da zasadimo još sedam hektara. Smilje je dugogodišnja biljka koja pun rod daje u trećoj godini, a vek trajanja biljke je 10 godina. Uglavnom se koristi za proizvodnju eteričnog ulja za potrebe kozmetičke industrije, posebno u Americi i zapadnoj Evropi. Već smo pronašli tržište za eterično ulje koje je vrlo cenjeno i u finansijskom smislu“, kazala je Jelena Žižić, izvršni direktor firme Herbal Montenegro.

Njena preporuka proizvođačima je da pre ulaska u ovaj posao obezbjede plasman, bez obzira da li proizvode sirovinu ili će sami destilisati biljku. cdm.me

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!