Capital.ba

Podrška Hrvatske na putu BiH ka EU

08.07.2013. / 14:40

radmanovic-josipovicSARAJEVO, Predsjedavajući Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović i hrvatski predsjednik Ivo Josipović razgovarali su danas u Sarajevu o podršci Hrvatske BiH na njenom putu kao EU, kao i o još neriješenim pitanjima između dvije zemlje.

Radmanović je još jednom čestitao Josipoviću ulazak Hrvatske u EU i rekao da je danas razgovarano o granici između BiH i Hrvatske koja nije riješena u cijelosti, kao i o ekonomskim pitanjima.

On je istakao da na ovim pitanjima i dalje treba raditi.

“Sa hrvatskom delegacijom i predsjednikom Josipovićem razgovarali smo o otvorenim pitanjima, kao što je pitanje granice duge 1.000 kilometara koje još nije riješeno u cjelini, a sada je vezano i za Hrvatsku i EU i BiH”, rekao je Radmanović.

Navodeći da je Hrvatska prvi spoljnotrgovinski partner BiH, Radmanović je ocijenio da je ukupna ekonomska razmjena za primjer u čitavoj Evropi i da na njoj treba i dalje raditi kako bi bio smanjen deficit koji ima BiH.

Radmanović je naveo da BiH u ovom momentu ne može prihvatiti stav Hrvatske i EU da ostane sve isto kao da je Hrvatska još članica Cefte.

“To, naravno, ne znači prekid ekonomskih odnosa Hrvatske i BiH. Rješenje se mora tražiti”, istakao je Radmanović.

Komentarišući pitanje izgradnje pelješkog mosta, Radmanović je rekao da je BiH svjesna potrebe da se povežu dva dijela hrvatske teritorije koja je sada kod Neuma prekinuta 12 kilometara.

“BiH neće odlučivati na koji način će Hrvatska povezati svoje teritorije, ali neće praviti problem pod uslovom da se obezbijedi nesmetan prilaz otvorenom moru iz BiH”, rekao je predsjedavajući Predsjedništva BiH.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare Josipović je istakao da je ovo njegova prva službena posjeta otkada je Hrvatska postala članica EU, napominjući da to ima i simboličan značaj, odnosno da pokazuje koliko je BiH i Hrvatskoj važan susjed i prijatelj.

On je poručio da Hrvatska stoji na raspolaganju BiH sa iskustvom koje je stekla na putu ka EU, te da njegova zemlja ima kapacitete i dobru volju da podrži put BiH ka EU.

“Danas će biti prilike da delegacije BiH i Hrvatske razgovaraju o setu pitanja koja treba riješiti, kao što su pitanje granice, imovinska pitanja, pitanje sukcesije, infrastrukture i energetskih kapaciteta”, naveo je Josipović.

Komentarišući činjenicu da EU traži da Hrvatska zadrži povlastice koje je imala kao članica Cefte, dok se od BiH traži da uskladi sva pravila sa EU, Josipović je rekao da Cefta predstavlja povoljan okvir međusobnog trgovanja, ali da se ulaskom Hrvatske u EU mijenjaju okolnosti.

“Hrvatska je inicirala razgovore između članica Cefte, EU i BiH kako bi bio ublažen taj prelazni period. Načelni dogovori su postignuti i nadam se da će to pitanje biti riješeno”, rekao je Josipović.

On je istakao da se i privrednici i sami prilagođavaju, navodeći da su neke hrvatske firme otvorile pogone u BiH.

“Nadamo se da ćemo se svi dobro prilagoditi i da će od našeg članstva u EU biti više koristi nego problema. Međutim, i BiH mora riješiti neke stvari u vezi sa poštivanjem određenih standarda EU”, rekao je hrvatski predsjednik.

Govoreći o Pelješkom mostu, on je istakao da se njime želi povezati hrvatska teritorija, ali i istovremeno obezbijediti BiH nesmetan pristup moru i obali.

“Sva moguća gradnja biće takva da ni u čemu ne ograničava BiH”, istakao je Josipović.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!