Capital.ba

Podrška borbi protiv pandemije i fiskalnoj politici za 2021. godinu

21.12.2020. / 13:11

SARAJEVO – Misija Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/ podržava napore BiH u borbi protiv pandemije virusa korona, kao i planiranu fiskalnu politiku za iduću godinu, saopšteno je danas iz MMF-a, nakon virtuelne posjete BiH, od 19. oktobra do 18. decembra.

izvor: avaz.ba

“Razgovori o novom programu kojim će biti podržana ekonomija BiH su napredovali, međutim potrebni su dalji razgovori o određenim reformama koje bi ojačale potencijal BiH za rast, unapređenjem njenog ekonomskog upravljanja, integrisanjem ekonomije i poboljšanjem finansijske stabilnosti”, navodi se u saopštenju MMF-a.

Navedeno je i da je tim stručnjaka MMF-a tokom virtuelne posjete BiH predvodio Martin Petri, kao i da dogovor sa vlastima u BiH o novom trogodišnjem proširenom aranžmanu još nije postignut zbog nedostatka konsenzusa u vezi sa reformama koje bi trebalo da budu dio programa.

“Ekonomija BiH trpi znatne posljedice zbog pandemije kovida 19. Nakon povećanja obima aktivnosti ljetos, kada je izgledalo da je širenje virusa pod kontrolom, novi talas infekcija u BiH i širom Evrope doveo je do nove neizvjesnosti i prisilio vlasti da ponovo uvedu mjere da bi zaustavile širenje zaraze. Prema našim procjenama, ekonomija će se smanjiti za 5,5 odsto ove godine, što predstavlja odraz uticaja pandemije na turizam, ugostiteljstvo, transport i proizvodnju”, rekao je Petri.

Prema njegovim riječima, MMF za 2021. godinu predviđa oporavak ekonomskih aktivnosti za četiri odsto ukoliko vlasti budu u stanju da održe makroekonomsku stabilnost i ograniče zdravstvene rizike i uz pretpostavku da će vakcina biti široko dostupna u drugoj polovini godine.

“Vlasti su reagovale brzo i efikasno da bi zaustavile širenje zaraze i uvele su mjere podrške zdravstvenom sistemu. U prethodnim godinama se akumulirao određeni fiskalni prostor, što je pomoglo u ovim naporima i omogućilo vlastima da daju podršku građanima i firmama tokom krize”, istakao je Petri.

On je dodao da je u finansijskom sektoru moratorijum na otplatu kredita pružio olakšanje dužnicima, a aranžman valutnog odbora i dalje pruža podršku stabilnosti finansijskog sistema.

Prema njegovim riječima, Misija MMF-a je razgovarala sa vlastima u BiH o mogućnostima pružanja dodatne podrške posredstvom novog programa, koji bi BiH pomogao da se bolje izbori sa krizom izazvanom virusom korona i u tom kontekstu MMF bi mogao obezbijediti finansiranje za dodatnu potrošnju za podršku zdravstvenom sistemu, firmama i domaćinstvima, te za podršku najugroženijima.

Petri navodi da je Programom predviđena dodatna potrošnja na zdravstvenu zaštitu, subvencionisanje plata i pomoć nezaposlenim, kao i podrška fondovima za kreditne garancije da bi se proširilo kreditiranje banaka prema firmama koje imaju problema sa nedostatkom sredstava.

“Misija MMF-a podržava planove vlasti u vezi sa budžetom za narednu godinu, koji će pomoći oporavku ekonomije. Diskutovano je i o reformama koje će postaviti temelje za brži i inkluzivniji rast, a Misija je postigla razumijevanje u važnim oblastima strukturnih reformi, uključujući reforme u sektoru javnih preduzeća, upravljanja javnim finansijama, nadzora potrošnje za potrebe suzbijanje pandemije te javnih nabavki”, precizirao je šef tima MMF-a.

Petri ističe da u dvije oblasti razgovori još nisu finalizovani.

“Prvo – za potrebe unapređenja jedinstvenog ekonomskog prostora potrebne su reforme u pogledu digitalizacije, stvaranja jedinstvenog energetskog tržišta i promovisanja kreditne ekspanzije, uključujući i putem bolje naplate potraživanja. Drugo, da bi se ojačao okvir za finansijsku stabilnost, potrebno je uspostavljanje fonda za restrukturisanje banaka i jačanje saradnje između entitetskog i nivoa BiH u pogledu predviđanja i upravljanja potencijalnim finansijskim krizama”, precizirao je Petri.

On je naglasio da bi ove reforme donijele značajne ekonomske koristi stanovništvu BiH i istovremeno ojačale otpornost ekonomije na potencijalne krize.

“Misija zahvaljuje vlastima za produktivan angažman. Diskusije bi trebalo nastaviti u bliskoj budućnosti da bi se postigao dogovor o programu podrške ekonomiji BiH”, poručio je Petri. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!