Capital.ba

Po nezaposlenosti mladih BiH najgora

19.06.2013. / 8:55

nezaposleniSARAJEVO, Nezaposlenost među mladima u BiH iznosi 57,9 odsto i najviša je u regionu, navodi se u redovnom ekonomskom izvještaju Svjetske banke za jugoistočnu Evropu.

U izvještaju, koji je juče predstavljen u Sarajevu, dati su podaci za BiH, Srbiju, Crnu Goru, Makedoniju, Albaniju i Kosovo.

Glavni ekonomista Svjetske banke za BiH, Kosovo i Albaniju Abebe Adugna istakao je da je stopa nezaposlenosti zabrinjavajuća, jer mnogo mladih napušta zemlju u potrazi za poslom, a najviše idu u Evropu.

– BiH se nalazi u samom vrhu svjetske liste po nezaposlenosti – rekao je Adugna, prenijele su agencije.

Kada je riječ o ostalim zemljama, Makedonija se nalazi odmah iza BiH po stopi nezaposlenosti mladih između 15 i 24 godine, koja iznosi 53 odsto. Slijedi Srbija sa 51,2 odsto, Crna Gora sa 43,7 odsto i Albanija sa 23,6 odsto. Stopa nezaposlenosti u 2012. godini bila je najniža u Albaniji, 15 odsto, a najviša u Makedoniji 31,2 odsto.

Ekonomista Svjetske banke za BiH Sandra Hlivnjak kazala je da se BiH po stopi nezaposlenosti nalazi iznad prosjeka u regionu sa stopom od 28 odsto.

U izvještaju se ističe da će u 2013. rast BDP-a u ovim zemljama iznositi 1,7 odsto, poslije pada od 0,6 odsto iz 2012.

– Međutim, oporavak je i dalje tek na inicijalnom nivou. U određenim zemljama dolazi do kašnjenja oporavka zbog nekvalitetnih kredita, sporog oporavka procesa odobravanja novih kredita, nastavka procesa razduživanja, te usporene fiskalne konsolidacije. Malo je vjerovatno da će oporavak u ovim zemljama ubrzati, sve dok je evrozona i dalje u recesiji – navodi se u izvještaju.

Privreda BiH, prema prognozama SB, ove godine ostvariće blagi rast od 0,5 odsto, Srbije će rasti po stopi od dva odsto, Albanija oko 1,8 odsto, Crna Gora 1,2 odsto, a Makedonija 1,4 odsto. Za Kosovo se očekuje da će imati najvišu stopu rasta u regionu od 3,1 odsto.

Svjetska banka je upozorila da visoka stopa nekvalitetnih kredita, koji su i dalje u porastu, odražava pogoršavanje kvaliteta zajmova i hronične teškoće koje banke imaju sa otpisom ovih kredita.

– Iako se nivoi nekvalitetnih kredita u regionu znatno razlikuju, drugi talas porasta predstavlja razlog za zabrinutost. Poslije kratkog perioda stabilizacije, nekvalitetni krediti su opet počeli da rastu, posebno u drugoj polovini 2012. Albanija i BiH su najteže pogođene. Nekvalitetni krediti u tim zemljama su u ovom trenutku na najvišem nivou od početka krize. Ukupna slika u regionu pokazuje da su ovi krediti visoki i da su rasli u toku prvih mjeseci 2013, predstavljajući opterećenje za ekonomske aktivnosti i spremnost banaka da pozajmljuju sredstva – navodi se u izvještaju.

U izvještaju se ističe i da je javni dug postepeno rastao u svim zemljama regiona u toku posljednjih nekoliko godina.

Reforme

Vodeći ekonomista u regionu Evrope i centralne Azije u Svjetskoj banci i koautor izvještaja Željko Bogetić ukazao je na to da strukturalne reforme predstavljaju ključ za stabilniji oporavak i smanjivanje stope nezaposlenosti.

– Napori koji se ulažu u oblasti fiskalne konsolidacije trebalo bi da budu nastavljeni i sada će to postati lakše, jer se perspektive za obim proizvodnje i prihoda popravljaju. Investiciona klima treba znatno da se unaprijedi – rekao je Bogetić. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!