Capital.ba

Plate u RS »srezane« do 47 maraka

15.05.2014. / 9:10

20140514175950_244710BANJALUKA, Brojnim radnicima u RS plate isplaćene u martu bile su znatno niže nego mjesec ranije, a “rez” je bio najbolniji za zaposlene na vađenju ruda i kamena, te za one koji rade u proizvodnji i snabdijevanju strujom i gasom, jer im je uplata na tekućim računima “osiromašila” za čak 47 KM.

To pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku, iz kojih je vidljivo da je u oblasti vađenja ruda i kamena januarska neto plata iznosila 1.101 marku, a mjesec kasnije bila je 1.054 KM.

“Kada je u pitanju oblast proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, gasom i parom, te klimatizacija, neto plata u februaru iznosila je 1.091 KM, a u martu je iznosila 1.044 marke”, naveli su iz Republičkog zavoda za statistiku.
“Srezane” su plate i zaposlenima u oblasti zdravstvene zaštite i socijalnog rada. Sa 1.076 maraka, koliko su radnici iz ove oblasti, u prosjeku, dobili u februaru, njihova zarada je mjesec kasnije pala na 1.037 KM.

Milenko Granulić, predsjednik Sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS, kaže da se jedan od razloga za taj pad plata, između ostalog, ogleda i u odluci Vlade RS da se snize primanja pojedinim rukovodiocima zdravstvenih ustanova, a što je uticalo i na prosjek.

“Ali razlog za to smanjenje plata ogleda se i u tome da je ovdje riječ o februarskoj plati, kada je inače manje radnih dana. Da su primanja u zdravstvu sjajna, nisu, ali sagledavajući stanje u državi, mislim da bismo mogli biti donekle zadovoljni”, ocijenio je Granulić.

Obrad Belenzada, predsjednik Konfederacije sindikata RS, ističe da je neprihvatljivo to što plate padaju. Smatra da će zaposleni zbog ovakve situacije i te kako ispaštati.

“Svaki komentar je suvišan. Mislim da je to veliki udar na radnike i da, ako ovako nastavimo, nećemo daleko stići”, rekao je Belenzada.

Prema njegovim riječima, veliki problem ogleda se i u tome što cijene robe i usluga konstantno rastu.

“Mora se nešto uraditi da taj problem bude riješen. Troškovi života rastu, a plate padaju, i mislim da država mora stvoriti bolji privredni ambijent jer će, ako se to ne desi, biti još gore”, rekao je Belenzada.

Sa druge strane, žale se i poslodavci, jer, kažu, oni bi svojim radnicima dali veće plate, ali im to ne omogućavaju teški uslovi za poslovanje.

Inače, statističari su sve radnike grupisali u 19 oblasti, od čega je u njih čak 16 primjetno smanjenje primanja, a u preostale tri evidentan je rast neto zarada.

“Plate su rasle u oblasti obrazovanja, u oblasti građevinarstva, te u oblasti informacija i komunikacija”, saopštili su iz Republičkog zavoda za statistiku.

Kada se podvuče crta, jasno je kao dan da čak i onim domaćinstvima gdje dvoje radi nije lako platiti ni sindikalnu potrošačku korpu, a koja iznosi blizu 1.850 maraka. Nezavisne novine

 

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!