Capital.ba

Plate Rape i Lasića veće od 4.000 KM?!

20.12.2013. / 9:51

kmBANJALUKA, Ukupna mjesečna primanja Avde Rape i Jage Lasića, predsjednika i potpredsjednika Privredne komore FBiH, po osnovu plate i ostalih dodataka premašuju 4.000 KM, po čemu su rekorderi u komorskim organizacijama u BiH, nezvanično saznaju “Nezavisne”.

U Privrednoj komori FBiH u protekle tri sedmice nisu željeli dostaviti tražene finansijske izvještaje za posljednje tri godine niti saopštiti kolike su plate i ukupna mjesečna primanja njihovih rukovodilaca.

Iako su “Nezavisne” pitanja na adresu PK FBiH poslali krajem novembra, nakon čega je Avdo Rapa, predsjednik, u telefonskom razgovoru obećao da će dobiti tražene podatke, ostali su uskraćeni za informacije.

Međutim, od privrednika unutar komorskog sistema saznaje se da čelnici Privredne komore FBiH svoje plate kriju s razlogom, jer dobijaju daleko “deblje koverte” od kolega iz RS pa čak i od čelnika Spoljnotrgovinske komore BiH.

Kako su “Nezavisne” nedavno objavile, Ahmet Erglić, predsjednik STK BiH, ima osnovnu platu od 3.380 KM, a potpredsjednici Bruno Bojić i Nemanja Vasić po 2.880 KM, s tim da se njihova ukupna mjesečna primanja po osnovu ostalih dodataka (regres, topli obrok…) povećaju za dodatnih 500 KM.

STK, takođe, ima najlošiju strukturu budžeta među privrednim komorama u okruženju, jer na primanja zaposlenih troši više od polovine svog budžeta (57 odsto), dok im poslovanje gotovo u potpunosti zavisi od naplate članarina (84 odsto od ukupnih prihoda).

Privredna komora RS, pak, na zarade i druge naknade zaposlenima troši nešto manje od polovine ukupnih rashoda (49 odsto) po čemu spadaju u regionalni prosjek.

PK RS je, naime, prošle godine po tom osnovu potrošila 768.000 KM od ukupnih rashoda u iznosu od oko 1,57 miliona KM. Prosječna plata zaposlenih u Komori, kako su naveli, iznosi 1.329 KM.

Dragica Ristić, direktor PK RS, ocjenjuje da je to “mala potrošnja” s obzirom na to da 22 od 24 ukupno zaposlena imaju visoku stručnu spremu, a da više od 70 odsto aktivno govori engleski jezik.

Iako prvobitno nisu željeli otkriti visinu mjesečnih primanja rukovodilaca, na insistiranje su naveli da najveću osnovnu platu od 2.400 KM ima direktor Komore Dragica Ristić, s obzirom na to da predsjednik Borko Đurić funkciju obavlja volonterski i nije u radnom odnosu.

Potpredsjednici PK RS primaju osnovnu platu od 2.000 KM, a direktori i sekretari granskih udruženja od 1.300 do 1.700 KM. Pored toga, svi zaposleni mjesečno primaju topli obrok od 130 KM i godišnji regres od 600 KM.

PK RS zadnjih nekoliko godina bilježi pad priliva novca od članarina čije je učešće u ukupnim prihodima institucije (oko 1,57 miliona KM) lani svedeno na 50 odsto, iako je samo prije 2010. godine bilo i 61 odsto.

Inače, najpovoljniju strukturu prihoda u okruženju ima Privredna komora Srbije, koja više od polovine sredstava zaradi pružanjem usluga i učešćem u projektima, a samo 47 odsto ubire od članarine, zbog sistema dobrovoljnog članstva.

U RS je od 2009. godine privredi zakonski propisano obavezno plaćanje članarine Privrednoj komori, kako, uostalom, funkcioništu i druge dvije velike komore u BiH.

Dragica Ristić kaže da se pad prihoda od članarina nastavlja i ove godine, navodeći da zakonski obavezno plaćanje članarine postoji “samo na papiru”, jer nemaju mehanizama za prinudnu naplatu, poput Hrvatske privredne komore.

“Mi za sve ove godine nijedno preduzeće nismo tužili zbog neplaćanja članarine”, ističe Ristićeva navodeći da trend pada prihoda od članarina pokušavaju premostiti većim učešćem u projektima. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!