Capital.ba

Plate i penzije neće na led

17.06.2012. / 8:20

BEOGRAD, Nacrt ekonomskog programa nove vlade Srbije, u koji su „Novosti“ imale uvid, ne predviđa da se, kako se dugo nagađalo, opšta stopa PDV poveća sa sadašnjih 18 na 21 odsto, već na 20 odsto.

– Sa izmjenom Zakona o PDV bi se išlo odmah – tvrdi izvor „Novosti“, koji je i sam učestvovao u pripremi navedenog programa. – Ukoliko se podizanje stope za dva odsto pokaže nedovoljnim, do dodatnog povećanja bi došlo tokom 2013. ili 2014. godine. Niža stopa ostala bi na sadašnjem nivou od osam odsto, ali bi se maksimalno revidirao spisak robe koja spad u grupu onih na koje se plaća niži porez.
Uz izmjene Zakona o PDV išlo bi se i na ozbiljnije promjene Zakona o dobiti preduzeća. Procjene su, naime, da se zahvaljujući mnogobrojnim olakšicama koje predviđa postojeći zakon gube ogromni prihodi države.
– Plan je da se zadrži oslobađanje građana od plaćanja poreza pri kupovini prvog stana, ali ne i firmi, koje danas imaju mnogobrojne olakšice, a koje se, prema svim dosadašnjim analizama, poprilično zloupotrebljavaju – tvrdi sagovornik „Novosti“. – Računa se da će se na ovaj način obezbjediti oko 250 miliona evra dodatnog prihoda državnoj kasi. Uz to, izvjesno je i da bi se išlo na povećanje akciza na duvanske proizvode i drugačiji obračun nameta na alkoholna pića, kao i vraćanje iznosa akciza na naftne derivate u okvir onoga što je bilo prije nedavnog smanjenja.
Od zamrzavanja plata i penzija, kako nam je rečeno, neće biti ništa. Ipak, još se traži način da se pronađe neka druga mogućnost uštede, jer bi zadržavanje plata i penzija na istom nivou i naredne godine, prema svim računicama, uticalo da budžet bude puniji za oko 300 miliona evra na godišnjem nivou.
Koliko je ta ušteda ozbiljna, govori i procjena Fiskalnog savjeta, koji je izračunao da bi, ukoliko se vlasti ne odluče na zamrzavanje plata i penzija na sadašnjem nivou, stopa poreza na dodatu vrijednost morala podići na 26, pa čak i na 27 odsto.
– Zasad još nije pronađen način na koji bi se obezbjedio ovaj prihod – tvrdi izvor „Novosti , ali dodaje da će buduća vlada svoj plan budžeta, odnosno već i rebalans za ovu godinu, morati da koncipira tako da na svaki dinar dodatnog prihoda nađe i način da uštedi u postojećim rashodima bar tri dinara. – To je teško ako se zna da je preko 90 odsto postojećih rashoda predviđeno određenim zakonskim odredbama. Znači, mora se ići na potpunu zakonodavnu reformu.
Reforma subvencija je sljedeći važan pravac smanjenja rashoda.
– I rebalansom će se predvidjeti olakšice za građane koji žele da kupe stan, odnosno subvencije za stambene kredite – tvrdi izvor „Novosti“. – Ali, već početkom naredne godine vlada će morati da odluči šta će da radi sa firmama koje su trenutno u restrukturiranju, a koje zapravo ne rade. Vještački se, na štetu svih poreskih obveznika, održava skoro 100.000 radnih mjesta. Slično je i sa nekim javnim preduzećima. Taj posao mora da se završi u naredne dvije godine.
Prema trenutnim planovima, i buduća vlada će davati olakšice investitorima koji garantuju otvaranje novih radnih mjesta.
– Procjene su da je ta mjera dovela mnogobrojne ulagače i da je bila prepoznata od strane investitora kao komparativna prednost Srbije u odnosu na druge države u regionu. Sada ovu mjeru uvodi i Hrvatska – podsjeća sagovornik „Novosti“.
Sredstva od fonda
Sporazum sa Međunarodnim monetarnim fondom će se obnoviti. Čak je vjerovatno da će se ići na obavezujući sporazum, koji podrazumijeva i mogućnost povlačenja sredstava MMF za devizne rezerve, tvrdi izvor „Novosti“, i dodaje da pad dinara i intenzivno trošenje deviznih rezervi radi održavanja stabilnosti domaće valute pravi glavobolje i nadležnima u Nemanjinoj 11. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!