Capital.ba

Planirano povećanje potrošnje prirodnog gasa za 20 puta

29.09.2012. / 10:31

BANJALUKA, RS u narednih desetak godina treba da poveća potrošnju prirodnog gasa za više od 20 puta kako bi u potpunosti iskoristila potencijal koji joj se nudi kroz nedavno potpisivanje Memoranduma s ruskim “Gazpromom”.

Naime, RS trenutno troši oko 90 miliona kubnih metara gasa godišnje, a krak gasovoda “Južni tok” kroz RS, koji je predviđen memorandumom, RS daje mogućnost da godišnje povuče dvije milijarde kubnih metara.
Slobodan Puhalac, direktor “Gas Resa”, preduzeća u vlasništvu Vlade RS koje će formirati zajedničku kompaniju s “Gazpromom”, ističe da će RS u narednom periodu usvojiti izmjene Strategije razvoja energetike RS do 2030. godine, kojima će u potpunosti biti omogućeno iskorištavanje ovog potencijala.
Istakao je da je tom strategijom već predviđena gasifikacija opština i gradova na oko 60 odsto teritorije RS, tako da bi RS već za šest do sedam godina imala godišnju potrošnju gasa od milijardu kubika, odnosno desetak puta veću nego danas.
“Jedina suštinska razlika između studije i memoranduma je izgradnja dvije termocentrale na gas ukupne snage 600 megavata. Njihovom izgradnjom povećali bismo potrošnju za dodatnu milijardu kubika i time smo u potpunosti iskoristili kapacitet gasovoda od dvije milijarde”, istakao je Puhalac.
Puhalac je rekao da će, osim dopune strategije u skladu s pomenutim memorandumom, koji su u Sočiju nedavno potpisali Milorad Dodik, predsjednik RS, i Aleksej Miler, biti potrebno i promijeniti Prostorni plan RS, kako bi on bio usklađen s krakom gasovoda.

Precizirao je da je predviđena gasifikacija Banjaluke, Bijeljine, Prijedora, Novog Grada, Doboja, Gradiške, Modriče, kao i ostalih većih mjesta u dijelu RS koja će biti u blizini gasovoda. Uz dužinu gasovoda od Bijeljine do Novog Grada od oko 250 kilometara, istakao je da će biti još dodatnih 150 kilometara sporednih i poprečnih vodova, kojima će u srednjoročnom periodu biti pokrivena kompletna teritorija predviđena za gasifikaciju.
Dugoročno, planirana je i gasifikacija istočnih dijelova RS, odnosno produženje postojećeg gasovoda od Zvornika ka Istočnom Sarajevu, čime će biti moguće povećati kapacitete.
“Pripremamo jednu studiju o gasifikaciji preostalog dijela RS, koja će nam dati preciznu sliku. Ovo o čemu sad govorimo su okvirni planovi, a studija će dati konkretnije pokazatelje, kriterije i ekonomsku opravdanost gasifikacije svakog od ovih dijelova teritorije RS”, rekao je Puhalac.
Kada se radi o cijeni gasa, Puhalac je rekao da će ona uvijek biti povoljnija za RS, jer će kretanje cijene svih energenata biti usklađeno s kretanjem cijene gasa.
“Teško je predvidjeti kretanje cijene gasa u periodu kada budemo imali gasovod, ali čvrsto vjerujem da će biti realnija u odnosu na ostale energente. Mislim da možemo računati s konkurentnom i prihvatljivom cijenom i to u dugoročnom periodu”, rekao je Puhalac.
Milan Veletić, izvršni direktor “Gas prometa” iz Istočnog Sarajeva, preduzeća koje obezbjeđuje gas potrošačima u regionu Istočnog Sarajeva, smatra da memorandum s “Gazpromom” pruža velike mogućnosti RS da razvije kapacitete za proizvodnju gasa.
“Gas je energent budućnosti i svojom cijenom i svojim ekološkim kvalitetom. EU u svim svojim politikama prelazi na prirodni gas gdje god je to moguće i RS treba da prati te trendove”, zaključio je on.
Komentarišući plan o povećanju potrošnje gasa na dvije milijarde kubika, on je ocijenio da će samo postojanje povoljnog energenta kroz krak “Južnog toka” kroz RS prirodno nametnuti prelazak i stanovništva i privrede na gas.
“Možda će neko reći da je gas skup energent, ali treba gledati u budućnost. Činjenica je da je energija skupa u kontekstu rasta globalne potražnje. Kako god da se budu kretale cijene, sasvim je sigurno da će RS kroz ovu konekciju imati povoljniju cijenu gasa”, naveo je on. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!