Capital.ba

Pivarska industrija u BiH u veoma teškoj situaciji

18.10.2012. / 16:08

SARAJEVO, U BiH je u devet mjeseci ove godine uvezeno piva u vrijednosti od 104 miliona KM, a izvezeno u vrijednosti od 2,9 miliona KM, što pokazuje da je pivarska industrija u BiH u veoma teškoj situaciji – rekao je danas predsjednik Grupacije proizvođača piva u BiH pri Spoljnotrgovinskoj komori /STK/ BiH Edin Ibrahimpašić.

On je rekao da su kapaciteti sa kojima rade pivari u BiH na granici rentabilnosti i da veliki broj njih posluje sa gubitkom i otpušta radnike.

Ibrahimpašić, koji je i direktor Bihaćke pivare, naglasio je da su pivari Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH uputili inicijativu za zaštitu domaće proizvodnje, u smislu prolongiranja ukidanja carina za pivo koje dolazi iz EU. On je naveo da carina za pivo trenutno iznosi šest odsto, da bi naredne godine trebala biti tri odsto, a da bi 2014. godine trebala biti ukinuta.

“Kada se potpisivao Sporazum o pristupanju BiH EU, 2014. godina uzeta je kao početak ulaska BiH, do kada je i predviđeno postepeno ukidanje carina. Danas je BiH dalje od EU nego što je to bila 2006. godine, tako da postoji razlog da se mi zaštitimo“, rekao je Ibrahimpašić novinarima, nakon sjednice Grupacije proizvođača piva u BiH.

On je pozdravio inicijativu resornog ministarstva za usklađivanje zakonodavstva BiH sa zakonodavstvom EU u ovoj oblasti.

Direktor Sektora privrede u STK BiH Zdravko Marinković pojasnio je da je resorno ministarstvo uputilo inicijativu Savjetu ministara BiH koja se odnosi na izmjenu i dopunu Zakona o akcizama, kojom će se pokušati pivarska industrija BiH dovesti u ravnopravni položaj sa regionalnim, odnosno evropskim pivarskim industrijama.

“Proizvođači piva u BiH plaćaće diferenciranu stopu akcize u odnosu na količinu proizvedenog piva u toku godine“, rekao je Marinković i dodao da to podrazumijeva da će postojati prag od 400.000 hektolitara godišnje, a svaka pivara u BiH koja pređe taj prag, plaćaće akcizu po stopi od 35 KM po hektolitru, a sve ostale pivare ispod tog praga plaćaće akcizu po stopi od 20 KM po proizvedenom hektolitru.

On je naglasio da se to odnosi na proizvedeno pivo, bez obzira da li se radi o pivu proizvedenom u BiH ili bilo gdje u svijetu, odnosno odnosi se na pivo koje se konzumira u BiH.

Marinković je podsjetio da je pivarska industrija u BiH prošle godine zabilježila gubitak od pet miliona KM, te da radi sa kapacitetom do 33 odsto, a prošlogodišnji uvoz piva u BiH je bio enorman i iznosio je oko 136 miliona KM.

“Kada je riječ o uvozu piva za prvih devet mjeseci ove godine, imamo tri zemlje koje nas na neki način okupiraju, a to su Hrvatska sa 40 miliona KM, Srbija 55 miliona KM, Slovenija oko 4,5 miliona KM, a ostalo se odnosi na druge zemlje“, rekao je Marinković.

On smatra da je nastup pivarskih industrija iz navedenih zemalja u BiH snažan i da pokušavaju regionalno poklopiti tržište, dodavši da inicijativa resornog ministarstva predstavlja pomoć domaćoj privredi da bude konkurentna i ravnopravna sa ostalim pivarskim kućama. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!