Capital.ba

Piratizovani softver u Srbiji vrijedi oko 70 miliona dolara

01.07.2014. / 6:50

softverska piraterijaBEOGRAD, Vrijednost piratizovanog softvera koji se koristi u Srbiji procjenjuje se na 70 miliona dolara, saopštila je juče kompanija Majkrosoft, napominjući da je, ipak, stopa piraterije niža za tri odsto u odnosu na 2011. godinu. 

Prema rezultatima studije Udruženja Inicijativa za razvoj i saradnju Srbija (IDC), koja je upravo objavljena, čak 69 odsto softvera instaliranog na računarima u Srbiji u 2013. godini nije imalo odgovarajuću licencu.

Piraterija u korisćenju softvera niža je, prije svega zahvaljujući radu Odjeljenja za legalnost softvera u okviru Poreske uprave Ministarstva finansija RS, Tržišne inspekcije i BSA (The Software Alliance).

Prema podacima koje je predstavila BSA, prosječna stopa piraterije u svijetu iznosi 43 odsto, pa Srbija na putu ka Evropskoj Uniji, gdje je stopa piraterije 33 odsto, mora uraditi još mnogo toga kako bi zaštitila intelektualnu svojinu, stvarala nove vrijednosti i, time, razvijala i domaću ekonomiju i obezbjeđivala nova radna mjesta.

Legalizacija softvera doprinosi otvaranju novih radnih mjesta, ali i povećanju prihoda države kroz poreze.

Smanjenje stope piraterije na svjetskom nivou za, na primjer, 10 odsto povećalo bi prihode globalnoj ekonomiji za 152 milijarde dolara, otvorilo 500.000 novih radnih mjesta i donijelo 32 milijarde dolara poreza državama, objašnjavaju stručnjaci.

Kada se dogodi piraterija, nema stvaranja nove vrijednosti, nema inovacije, pa samim tim ni razvoja.

Što se drugih zemalja tiče, u BiH i Makedoniji stopa piraterije je 2013. iznosila 65 odsto, u Bugarskoj 63, Rumuniji 62, a u Hrvatskoj 52 procenta.

Prošle godine, u Crnoj Gori je bilo 78 odsto neodgovarajuće licenciranog softvera, što je jedan odsto manje u odnosu na 2011. godinu, navedeno je u saopštenju. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!