Capital.ba

Periferne zemlje evrozone neće se oporaviti dugi niz godina

25.11.2011. / 8:05

LONDON, Biće potrebne godine da se periferne zemlje evrozone, Grčka, Irska, Portugal i Španija, oporave od recesije, slabog privrednog rasta, visoke nezaposlenosti i ogromnih budžetskih deficita, pokazala je juče anketa koju je sprovela agencija Rojters.

Istraživanje, u kome je učestvovalo 30 ekonomista, dalo je slabu prognozu za prezadužene zemlje zbog kojih je ugrožen opstanak sadašnje monetarne unije.

Prognoze rasta za 2012. i 2013. snižene su pošto stope nezaposlenosti u te četiri zemlje nisu pokazale znake da će pasti na prosječni nivo u evrozoni prije 2014.
U mnogo slučajeva, rezultati Rojtersove ankete su znatno ispod zvaničnih državnih prognoza privrednog rasta.
Ekonomisti predviđaju da će Irska i Španija najbolje proći u 2012, uz rast od 0,7 odsto u Dablinu i stagnaciju rasta u Madridu. Atina i Lisabon će zabilježiti negativan privredni rast od oko tri odsto, što će produbiti ionako veliku rupu u njihovim državnim finansijama.

“Jačanje dužničke krize i uvođenje novih mjera štednje uzeće veliki danak u vidu smanjenja domaće potrošnje, a malo je pokazatelja da će izvoz biti sposoban da nadoknadi razliku”, rekao je ekonomista firme “Kapital ikonomiks” Ben Mej.
fic
Postoji zabrinutost da se dužnička kriza otela kontroli i da se evrozona bori da oformi ojačani fond koji bi zaštitio Italiju i Španiju.

Grčka, Irska i Portugal već su primile finansijsku pomoć od EU i Međunarodnog monetarnog fonda.

Prema analizi banke “ABN Amro”, Italija i Španija zajedno treba da obezbjede 570 milijardi evra sljedeće godine za kratkoročno i dugoročno finansiranje.

Agencija za ocjenu kreditnog rejtinga “Fič” snizila je juče portugalski državni rejting na neinvesticioni status zbog, kako je navela, velike fiskalne neravnoteže, ogromnog duga i rizika da će mjere štednje koje su u zamjenu za pomoć zahtjevali međunarodni kreditori pogoršati ekonomsku prognozu.

Neuspješna aukcija obveznica u Berlinu, koja je ocjenjena kao “katastrofa”, izazvala je strahovanja da je ugrožen čak i sigurni status Njemačke, kao najveće evropske privrede. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!